Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowie MSZ Polski i Niemiec: silna Europa odpowiedzią na kryzys

0
Podziel się:

Odpowiedzią na kryzys jest więcej, a nie mniej Europy - Europy,
która jest konkurencyjna, bardziej wytrzymała na kryzysy gospodarcze i zjednoczona w dobie
globalizacji - piszą szefowie MSZ Niemiec i Polski po spotkaniu Grupy Refleksyjnej ds. przyszłości
UE.

Odpowiedzią na kryzys jest więcej, a nie mniej Europy - Europy, która jest konkurencyjna, bardziej wytrzymała na kryzysy gospodarcze i zjednoczona w dobie globalizacji - piszą szefowie MSZ Niemiec i Polski po spotkaniu Grupy Refleksyjnej ds. przyszłości UE.

W artykule "Nowa wizja Europy", który we wtorek ukazał się w "International Herald Tribune", Guido Westerwelle i Radosław Sikorski przedstawiają streszczenie postanowień zawartych w raporcie Grupy. ds. przyszłości UE. Grupa, złożona z ministrów spraw zagranicznych państw UE, zakończyła kilkumiesięczne prace nad raportem w poniedziałek podczas spotkania w Warszawie.

Wśród koniecznych działań ministrowie wymieniają reformę strukturalną Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW) oraz wzmocnienie jej poprzez dyscyplinę finansową państw unijnych, która jednak - podkreślają - nie może dławić wzrostu gospodarczego i zmniejszać konkurencyjności UE.

"Apelujemy o większe kompetencje na poziomie unijnym w kwestii nadzorowania budżetów państw członkowskich, o bardziej wiążącą współpracę gospodarczą między państwami w dziedzinach kluczowych dla wzrostu i konkurencyjności oraz o utworzenie skutecznego mechanizmu nadzoru banków. Uważamy też, że Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (fundusz ratunkowy UE) powinien zostać następnie przekształcony w +Europejski Fundusz Walutowy+" - piszą ministrowie. Wśród koniecznych kroków wymieniają także rozwój unijnej dyplomacji i wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic strefy Schengen.

Westerwelle i Sikorski zaznaczają też, że rozszerzenie kompetencji instytucji unijnych możliwe jest tylko pod warunkiem, że będą miały silną legitymację demokratyczną. W tym celu ministrowie proponują "wzmocnienie (mandatu) Parlamentu Europejskiego oraz zaangażowanie parlamentów narodowych".

Jako sprawę priorytetową wskazują zażegnanie kryzysu w strefie euro. "To nasza odpowiedzialność i my dotrzymamy zobowiązań" - podkreślają ministrowie.(PAP)

akl/ kar/ mow/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)