Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowie MSZ Polski, Rosji i Niemiec liczą na postęp ws. Syrii

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi ministrów i zapowiedź, że kolejne spotkanie odbędzie się w Polsce
#

# dochodzą wypowiedzi ministrów i zapowiedź, że kolejne spotkanie odbędzie się w Polsce #

21.03. Berlin (PAP/PAP,dpa) - Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Rosji wyrazili w środę nadzieję na postęp w międzynarodowych wysiłkach o powstrzymanie przemocy w Syrii po przyjęciu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ deklaracji w sprawie konfliktu w tym kraju.

Sytuacja w Syrii była jednym z głównych tematów rozmów ministrów Radosława Sikorskiego, Guido Westerwellego i Siergieja Ławrowa, którzy spotkali się w Berlinie w formacie tzw. trójkąta królewieckiego.

Spotkanie odbyło się jeszcze przed formalnym uchwaleniem przez Radę Bezpieczeństwa ONZ deklaracji, apelującej do sił rządowych i opozycyjnych w Syrii o natychmiastowe wstrzymanie przemocy i popierającą misję specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana.

"Rosja jest zadowolona z rozwoju sytuacji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i z konsensusu w sprawie poparcia dla starań Kofiego Annana" - powiedział Ławrow na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów.

Najważniejszą sprawą jest według niego to, iż w projekcie deklaracji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie było mowy o ultimatum i nie ma również "tez, które usiłowałyby określić, kto jest w większym stopniu winien".

Najpilniejszym obecnie zadaniem - podkreślił - jest zakończenie przemocy i zapewnienie ludności cywilnej dostępu do pomocy humanitarnej, a także stworzenie warunków do rozpoczęcia dialogu politycznego pomiędzy rządem a wszystkimi siłami opozycji syryjskiej.

Niemiecki minister z zadowoleniem przyjął rosyjską deklarację i powiedział, że będzie to "wyraźny sygnał" dla syryjskiego reżimu, że "nie da się bezwarunkowo korzystać z pomocy Rosji".

"Jesteśmy zgodni co do tego, że trzeba dołożyć wszelkich starań, aby położyć kres przemocy (w Syrii) i umożliwić organizacjom humanitarnym dostęp do ludności cywilnej" - powiedział Westerwelle. "Chodzi przede wszystkim o to, by pomóc ludziom, którzy cierpią" - dodał.

Moskwa i Pekin dotychczas dwukrotnie zablokowały inicjatywy na forum RB ONZ, argumentując, że projekty rezolucji były niewyważone, bo winę za przemoc w Syrii przypisywały jedynie reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.

Podczas spotkania ministrowie spraw zagranicznych rozmawiali także o podpisanej niedawno umowie o małym ruchu wizowym między Polską a obwodem kaliningradzkim oraz sposobach zintegrowania Kaliningradu z jego sąsiedztwem. "Biorąc pod uwagę historię, ma to ogromną symbolikę dla stosunków między naszymi krajami" - powiedział niemiecki minister.

Ustalono, że współpraca z tym obwodem miałaby dotyczyć pięciu dziedzin, w tym edukacji i wymiany młodzieży, komunikacji i logistyki, energetyki oraz gospodarki, w tym kontaktów między małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz współpracy regionalnej. "Chcemy przygotować wspólne inicjatywy w tych dziedzinach" - poinformował Westerwelle.

Zdaniem Sikorskiego wdrożenie umowy o małym ruchem granicznym między Polską a obwodem kaliningradzkim może stać się dobrym precedensem dla wprowadzenia w przyszłości ruchu bezwizowego między UE a Rosją.

"Będziemy wspierać proces liberalizacji wizowej oraz wdrożenia wspólnych kroków ku być może zniesieniu wiz pomiędzy całą Unią Europejską a Rosją" - oświadczył polski minister.

Także Ławrow powiedział, że porozumienie o małym ruchu granicznym jest ważnym sygnałem politycznym. "Pokazuje to, że jeśli jest wola polityczna, to wszystko jest możliwe. Mam nadzieję, że tak będzie również w kwestii bezwizowego ruchu pomiędzy całą UE a Rosją" - dodał.

Na konferencji prasowej po rozmowach polski minister poinformował, że tematem rozmów w Berlinie była także sytuacja na Białorusi. "Przypominamy władzom Białorusi, że także one są odpowiedzialne za los swoich obywateli, za życie i zdrowie więźniów politycznych. Mamy nadzieję, że więźniowie zostaną wypuszczeni. Jeśli nie, to niestety Unia Europejska będzie zmuszona nałożyć kolejne sankcje na Białoruś" - powiedział Sikorski.

Podkreślił jednocześnie, że Polska jest gotowa ponowić ofertę współpracy z Białorusią, jeśli tylko reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki zaprzestanie represji wobec własnych obywateli.

Zdaniem Sikorskiego spotkanie w Berlinie "dowiodło użyteczności formuły" trójkąta królewieckiego. Pierwsze spotkanie w takim formacie miało miejsce w maju ubiegłego roku w Kaliningradzie. Uczestnicy spotkania zobowiązali się do pogłębiania współpracy między krajami, zwłaszcza w regionie rosyjskiej eksklawy.

Kolejne spotkanie trójkąta odbędzie się w Polsce. Jak poinformował Sikorski, zostanie ono połączone ze spotkaniem przedstawicieli biznesu.(PAP)

awi/ akl/ kar/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)