Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowie rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa i BBN rozmawiali o tarczy

0
Podziel się:

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew wyraził
w czwartek nadzieję, że Polska przyczyni się do przyznania stronie rosyjskiej prawnych gwarancji,
iż budowana w Europie tarcza antyrakietowa USA nie będzie skierowana przeciwko Rosji.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew wyraził w czwartek nadzieję, że Polska przyczyni się do przyznania stronie rosyjskiej prawnych gwarancji, iż budowana w Europie tarcza antyrakietowa USA nie będzie skierowana przeciwko Rosji.

Patruszew mówił o tym w Moskwie podczas spotkania z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN)
Stanisławem Koziejem. Problemy obrony przeciwrakietowej były jednym z głównych tematów ich rozmów.

"Bardzo nas niepokoją plany USA, mające na celu zbudowanie systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, w tym na terytorium sąsiadującej z nami Polski. Mamy nadzieję, że nasi polscy partnerzy ze zrozumieniem odniosą się do naszych argumentów i przyczynią się do przyznania nam prawnych gwarancji, iż rozmieszczana w Europie tarcza antyrakietowa nie będzie skierowana przeciwko Rosji" - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR.

Koziej przyznał, że obrona przeciwrakietowa jest jedną ze spraw, w których Polska i Rosja się różnią. "Staramy się dobrze zrozumieć zastrzeżenia, czy obawy Rosji wobec tego programu. Jednocześnie staramy się też przedstawiać swoje racje" - oznajmił, dodając, że zdaniem Polski obrona przeciwrakietowa jest ważnym programem służącym bezpieczeństwu państw.

Szef BBN podkreślił, że Polska nie może wypowiadać się w imieniu Stanów Zjednoczonych. "Ale w imieniu Sojuszu Północnoatlantyckiego może, bo jest jego członkiem. Polska jest bardzo zainteresowana budową natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej, który ma służyć obronie terytorium państw NATO, w tym także terytorium Polski" - oświadczył.

Koziej zauważył również, że "Polska planuje rozbudowę swojej własnej obrony przeciwrakietowej, tzn. wyposażanie polskich sił zbrojnych w zdolności przeciwrakietowe, których dzisiaj one nie posiadają, podczas gdy większość nowoczesnych armii świata takie zdolności posiada". "Jest to ważny priorytet modernizacji naszych sił zbrojnych na nadchodzącą dekadę" - zaznaczył.

Szef BBN oznajmił, że NATO jest otwarte na rozmowy z Rosją mające wyjaśnić wszelkie wątpliwości i niejasności związane z obroną przeciwrakietową Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Wierzę, że uda się te różne wątpliwości i niejasności wyjaśnić, a być może wprowadzić pewne mechanizmy, które będą niwelowały obawy jednej czy drugiej strony" - powiedział.

Patruszew i Koziej podpisali harmonogram współpracy Rady Bezpieczeństwa FR i BBN na lata 2013-2014. Oprócz kontynuacji spotkań szefów obu struktur i konsultacji ich zastępców przewiduje on także dwustronne "okrągłe stoły" z udziałem ekspertów od spraw bezpieczeństwa z Rosji i Polski.

"Naszym podstawowym zadaniem jest umacnianie zaufania między Rosją i Polską, zwiększanie efektywności naszej dwustronnej współpracy po linii służb specjalnych oraz poszukiwanie wzajemnie akceptowalnych rozwiązań, zmierzających do utrwalenia stabilności we wszystkich sferach" - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR.

Patruszew zaprosił Kozieja do udziału w międzynarodowym spotkaniu wysokich przedstawicieli odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa, organizowanym przez Radę Bezpieczeństwa FR w lipcu we Władywostoku. Jego tematami będą m.in. problemy przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i bezpieczeństwo w sferze transportu.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR wyraził też nadzieję, że polska delegacja weźmie również udział w międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu europejskiemu, którą w maju w Moskwie organizuje ministerstwo obrony Rosji.

Budowa tarczy antyrakietowej w Europie jest jednym z głównych punktów spornych w relacjach między Rosją a USA i NATO. Moskwa uważa ten projekt za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system nie będzie skierowany przeciwko FR. Stany Zjednoczone odmawiają takich gwarancji, a Sojusz Północnoatlantycki zapewnia, że tarcza nie jest wymierzona w Rosję.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)