Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szejna: Schulz jako szef KE nie pozostawi Polski bez pomocy

0
Podziel się:

Jeśli Martin Schultz zostanie wybrany na szefa Komisji Europejskiej, nie
zostawi Polski bez pomocy - przekonywał w niedzielę szef świętokrzyskich struktur SLD i kandydat
partii do PE Andrzej Szejna. Podkreślił, że Schulz opowiada się też za jawnością życia politycznego
w UE.

*Jeśli Martin Schultz zostanie wybrany na szefa Komisji Europejskiej, nie zostawi Polski bez pomocy - przekonywał w niedzielę szef świętokrzyskich struktur SLD i kandydat partii do PE Andrzej Szejna. Podkreślił, że Schulz opowiada się też za jawnością życia politycznego w UE. *

W niedzielę w Warszawie SLD odniósł się do sobotniej decyzji Partii Europejskich Socjalistów (PES), która oficjalnie wskazała przewodniczącego PE Martina Schulza jako swego kandydata na szefa Komisji Europejskiej w nowej kadencji.

"Jeżeli po 25 maja nasza rodzina partii europejskich wygra, przewodniczącym komisji będzie socjalista, przyjaciel Sojuszu Lewicy Demokratycznej i przyjaciel Polski, przyjaciel Leszka Millera, taki który absolutnie nie pozostawi Polski bez pomocy" - mówił Szejna na niedzielnej konferencji prasowej.

Zaznaczył, że Schulz to polityk, który opowiada się za jawnością polityki prowadzonej w Unii Europejskiej oraz osoba, która dopilnuje "by perspektywę budżetową, te środki wykorzystać w sposób należyty: głównie na tworzenie nowych miejsc pracy i wspieranie szans ludzi młodych na rynku".

Szejna ocenił, że kongres w Rzymie rozpoczął "z dużym impetem i optymizmem" kampanię wyborczą Partii Europejskich Socjalistów i zarazem SLD.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz został kandydatem obradującej w sobotę w Rzymie Partii Europejskich Socjalistów (PES) na szefa Komisji Europejskiej w nowej kadencji. Specjalnym gościem obrad był nowy premier Włoch Matteo Renzi.

W przemówieniu wygłoszonym na forum zjazdu Schulz wyraził przekonanie, że jego frakcja wygra majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił, że będzie pierwszym "demokratycznie wybranym" przewodniczącym KE. Dodał, że "wściekłość" mieszkańców państw Unii z powodu obecnego kryzysu powinna być skierowana pod adresem tych, którzy go spowodowali, a nie wobec "innych obywateli europejskich i innych krajów".

Według analiz europejscy socjaliści mają duże szanse na obsadzenie stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim wyniki wyborów do europarlamentu będą musiały być brane pod uwagę przez szefów rządów, którzy zaproponują eurodeputowanym nominację na nowego przewodniczącego KE.

Z polskich partii do PES należą Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unia Pracy.

Martin Schulz jako kandydat na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej opowiada się za zakończeniem polityki, prowadzonej za zamkniętymi drzwiami i za jej współtworzeniem razem z obywatelami UE. "Nie chcemy Europy banków, rynków finansowych bez kontroli, chcemy Europy sprawiedliwej i równej" - z takim przesłaniem przyjechał do Rzymu. (PAP)

wni/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)