Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sześć niezamożnych rodzin wprowadzi się do domu w Józefosławiu

0
Podziel się:

Sześć niezamożnych rodzin wprowadzi się we wtorek do mieszkań, które
wybudowały własnymi rękoma przy wsparciu fachowców i wolontariuszy oraz dzięki pomocy fundacji
Habitat for Humanity.

Sześć niezamożnych rodzin wprowadzi się we wtorek do mieszkań, które wybudowały własnymi rękoma przy wsparciu fachowców i wolontariuszy oraz dzięki pomocy fundacji Habitat for Humanity.

Fundacja Habitat for Humanity pomaga niezamożnym rodzinom na całym świecie w zdobyciu własnego mieszkania. W Polsce, gdzie 6,5 mln osób żyje w nieodpowiednich warunkach mieszkaniowych, zbudowała domy dla 103 rodzin i wykonała wiele remontów. We wtorek w podwarszawskim Józefosławiu kolejne sześć rodzin otrzyma klucze do nowych mieszkań.

Domy budowane przez Habitat for Humanity mają być proste i trwałe, lecz niedrogie. Dlatego też budynek w Józefosławiu został zaprojektowany funkcjonalnie, bez zbędnych elementów architektonicznych. Dzięki temu koszty były stosunkowo niskie. Powierzchnia budowanych mieszkań jest nieduża, ale są one wygodne i funkcjonalne.

Budowę w Józefosławiu sfinansowano ze środków fundacji oraz darowizn od sponsorów. Każda rodzina musiała także wpłacić 10 proc. wartości lokalu, a resztę będzie spłacać regularnie w nieoprocentowanych ratach.

Największy wkład w budowę domu miały same rodziny - każda z nich miała obowiązek przepracowania na budowie co najmniej 500 godzin - w pracach mogli uczestniczyć także krewni bądź przyjaciele rodziny. Roboty fachowe wykonywane były przez profesjonalne ekipy, a całość nadzorowali kierownik budowy i majster.

Dom, który we wtorek będzie oddany do użytku zbudowano według projektu, który wykorzystano już wcześniej na tej samej działce podarowanej przez zgromadzenie dominikanów. W 2005 r. do pierwszego domu fundacji w Józefosławiu wprowadziło się sześć rodzin.

Dzięki pomocy blisko trzystu wolontariuszy z wielu stron świata, zarówno osób indywidualnych jak i pracowników firm sponsorujących przedsięwzięcie, a także dzięki ciężkiej pracy samych rodzin, budynek powstał w półtora roku.

W jednym z mieszkań zamieszka rodzina Chmieleckich. Wcześniej małżonkowie mieszkali z dwiema córkami (6 i 17 lat) w Kobyłce; zajmowali oficynę o powierzchni 28 m kw., bez ogrzewania, łazienki i toalety. Pani Ewa pracuje jako pielęgniarka w Instytucie Reumatologii w Warszawie, jej mąż jest elektrykiem, jednak rodziny nie stać było na kupno mieszkania, a z uwagi na niskie zarobki, brakowało im też zdolności kredytowej.

Do budynku wprowadzi się także m.in. rodzina Kamili i Pawła Kustroniów, którzy wychowują córki Jagodę i Milenkę i opiekują się sparaliżowaną matką. Choć oboje pracują, ich zarobki nie pozwalają na kupno mieszkania. W latach 90. mieszkali w studenckich akademikach, potem dostali pod wynajem mieszkanie pracownicze z łazienką wspólną dla kilku rodzin.

Organizacja Habitat for Humanity International została założona w 1976 r. przez Millarda Fullera i jego żonę Lindę w USA. Koncepcja Fullera zakładała budowę domów przez ich przyszłych właścicieli i wolontariuszy, przy finansowym wsparciu sponsorów i darczyńców. Mieszkania mają być spłacane przez ich właścicieli na zasadach nieoprocentowanych rat, a pieniądze ze spłat wykorzystywane do budowy następnych mieszkań. Koncepcję tę zastosowano po raz pierwszy w Kongo w 1973 r. Od tego czasu oddziały Habitat for Humanity zaczęły powstawać na całym świecie.(PAP)

akw/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)