Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sześciu kandydatów do fotela prezydenta Poznania

0
Podziel się:

Sześć osób ubiega się o urząd prezydenta Poznania. Wśród nich jest były
wojewoda wielkopolski, a także obecny prezydent i przewodniczący rady miasta.

Sześć osób ubiega się o urząd prezydenta Poznania. Wśród nich jest były wojewoda wielkopolski, a także obecny prezydent i przewodniczący rady miasta.

Hasłem "Jeszcze więcej dla Poznania" swoją kandydaturę promuje 47-letni Ryszard Grobelny, obecny prezydent miasta. Jeśli wygra, stanowisko będzie piastował po raz czwarty. Grobelny stawia na unowocześnienie komunikacji miejskiej, inwestycje w zdrowie, sport i kulturę. Prezydent miał pierwotnie startować jako kandydat PO, ostatecznie bierze udział w wyborach jako kandydat niezależny.

Platforma Obywatelska na swojego kandydata wybrała Grzegorza Ganowicza, obecnego przewodniczącego Rady Miasta Poznania. Ganowicz deklaruje, że w kampanii będzie chciał się skupić na kulturze w Poznaniu oraz rozwoju transportu publicznego. Promuje się hasłem "Dobra zmiana".

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości został były wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba. Zadeklarował, że zamierza "przywrócić Poznań jego mieszkańcom". Chce m.in. budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz stworzenia aglomeracyjnej Szybkiej Kolei Miejskiej, zintegrowanej z komunikacją tramwajową i autobusową.

"Zmiana warta poznania" - to hasło wyborcze kandydata SLD w wyborach prezydenta Poznania Dariusza Jacka Bachalskiego. SLD zarejestrował swoich kandydatów do rady miasta we wszystkich siedmiu okręgach. Na listach są przedstawiciele 28 różnych organizacji społecznych i politycznych. Partia liczy na zdobycie ponad 20 proc. głosów, co dałoby 14 mandatów w radzie miasta.

O fotel prezydenta miasta ubiegać się też będzie doradca finansowy Jacek Jaśkowiak, wystawiony przez Stowarzyszenie My-Poznaniacy. Poparcia udzieliła mu Maria Pasło-Wiśniewska, która w poprzednich wyborach konkurowała z Ryszardem Grobelnym jako kandydatka Platformy Obywatelskiej. Jaśkowiak chce powstrzymać degradację centrum Poznania, wyprowadzkę mieszkańców poza miasto i ograniczyć w centrum liczbę aut.

Ostatnim zarejestrowanym kandydatem jest Piotr Quandt, otwierający jedną z list kandydatów na radnych komitetu wyborczego Aktywny Poznań. Pracuje jako urzędnik w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. Jak twierdzi, jego kandydatura jest alternatywą dla osób, które nie zgadzają się z obecnym sposobem zarządzania miasta i nie widzą wśród zgłoszonych wcześniej kandydatów osoby, którą mogą poprzeć.

Ryszard Grobelny jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest prezydentem Poznania od 1998 r. W 2002 r. startował w wyborach jako kandydat popierany przez PO; w 2006 r. jako kandydat niezależny pokonał kandydatkę Platformy. W latach 1990-2002 radny miasta Poznania, w pierwszej kadencji z listy Komitetów Obywatelskich, potem z Samorządnej Wielkopolski i Unii Wolności.

Grzegorz Ganowicz ma 50 lat. Pochodzi z Gdańska, ale od dzieciństwa mieszka w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej. W 1980 r. brał udział w zakładaniu na tej uczelni Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Od roku 1998 jest radnym Rady Miasta Poznania. Od 2004 r. należy do PO.

Tadeusz Dziuba urodził się w 1948 r. w Poznaniu. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Rolniczej, studiował też na Politechnice Poznańskiej. Pracował m.in. jako wicedyrektor w poznańskiej delegaturze Najwyższej Izby Kontroli. W latach 2005-2007 był wojewodą wielkopolskim. W latach 1989- 1991 - poseł na Sejm.

Dariusz Bachalski urodzony w 1963 r. jest przedsiębiorcą - właścicielem szkoły językowej w Poznaniu. Ma też firmy w branżach medialnej, deweloperskiej i ogrodniczej. Był posłem (2001-2005) i senatorem (2005-2007) PO. Obecnie jest liderem wielkopolskiego Stronnictwa Demokratycznego.

Jacek Jaśkowiak urodził się w 1964 r. Studiował prawo na UAM. Był stypendystą GFPS na Uniwersytecie w Bielefeld w Niemczech. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów oraz podatków.

Piotr Quandt ma 53 lata, pochodzi z Poznania, ma średnie wykształcenie, jest bezpartyjny. Jest żonaty, ma trójkę dzieci i pięcioro wnuków. (PAP)

rpo/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)