Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szklane symbole lat 70. tematem konkursu fotograficznego

0
Podziel się:

Konkurs na fotografie symboli lat 70. - szklanych ryb i przycisków do
papieru - ogłosiło Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował w środę Dawid
Iwaniec z Centrum.

Konkurs na fotografie symboli lat 70. - szklanych ryb i przycisków do papieru - ogłosiło Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował w środę Dawid Iwaniec z Centrum.

"Były z jednej strony obiektem pożądania i zachwytu, z drugiej tematem żartów, kpiny i potępienia. Zdobiły domy w całej Polsce dumnie prężąc się na kredensach, stołach czy telewizorach. Z powodzeniem nazwać je można fenomenem krośnieńskiego hutnictwa szkła" - powiedział Iwaniec.

Produkcja tych przedmiotów obrosła w legendy. Nie wiadomo, ile ich powstało, bo wytwarzano je poza godzinami pracy. Ryby i przyciski szczyt swojej popularności osiągnęły w latach 70. i na początku lat 80. XX w.

"Konkurs ma wyłonić najlepsze fotografie tych przedmiotów i posłuży dokumentacji szklanego dziedzictwa regionu, którego ryby i przyciski do papieru stanowią bardzo ważny fragment" - tłumaczył Iwaniec. "Jest ich jednak coraz mniej i szkoda, żeby zniknęły bezpowrotnie. Stąd pomysł na zorganizowanie konkursu, który ocali ten fenomen od zapomnienia" - wyjaśnił.

Prace konkursowe można nadsyłać do końca roku. Laureaci wyłonieni zostaną na początku stycznia. Zaplanowano zorganizowanie wystawy prezentującej nadesłane prace.

"Główną nagrodą w konkursie jest voucher o wartości 1 tys. zł na szkolenie w dowolnej technice produkcji lub zdobienia szkła, przeprowadzone przez Centrum Dziedzictwa Szkła. Przewidziano także drugą i trzecią nagrodę oraz nagrody-niespodzianki dla właścicieli najładniejszych fotografowanych obiektów" - powiedział Iwaniec.

W skład działającego od czerwca w Krośnie Centrum Dziedzictwa Szkła wchodzą m.in.: ekspozycja wzornictwa szkła, wystawa o historii szklarstwa, galeria nowości, prezentacja tradycyjnych metod produkcji. Każdy zwiedzający może uczestniczyć w poszczególnych etapach wytwarzania szkła i dowiedzieć się o najnowszych trendach w tej branży.

Krosno i okolice - zwane szklanym zagłębiem - są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego i pracowni artystycznego wyrobu szkła. Niektóre z firm, np. Krośnieńskie Huty Szkła "Krosno", pracują nieprzerwanie od początku lat 20. minionego stulecia. (PAP)

kyc/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)