Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Szkoły bez przemocy" nagrodzone

0
Podziel się:

16 Wychowawców Roku oraz uczniowie z 45 szkół, które zostały wyróżnione w
tegorocznej edycji programu "Szkoła bez przemocy" odebrali w poniedziałek nagrody i dyplomy z rąk
szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego.

16 Wychowawców Roku oraz uczniowie z 45 szkół, które zostały wyróżnione w tegorocznej edycji programu "Szkoła bez przemocy" odebrali w poniedziałek nagrody i dyplomy z rąk szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego.

Konkursy, których zwieńczeniem była poniedziałkowa uroczystość, zorganizowane zostały w ramach IV edycji programu "Szkoła bez przemocy". Uczestniczyły w nim szkoły z całej Polski. Kandydaci do tytułu "Wychowawca Roku" zgłaszani byli za pośrednictwem strony internetowej. Do finału zakwalifikowało się po dziesięciu nauczycieli z każdego województwa. Na finalistów można było głosować za pośrednictwem specjalnych kuponów publikowanych w dziennikach regionalnych lub SMS-ów.

"W sumie otrzymaliśmy kilkadziesiąt tysięcy głosów. Świadczy to zarówno o popularności plebiscytu, jak też o tym, że wychowawcy szkolni są coraz bardziej doceniani. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, mają jak widać potrzebę zdefiniowania, kim jest dobry wychowawca" - powiedziała Jadwiga Czartoryska, prezes fundacji Orange, jednego z organizatorów konkursu. Nagrodą dla "Wychowawców Roku" są zaproszenia na szkolenia przygotowane przez organizatorów programu "Szkoła bez przemocy".

Drugą częścią programu był konkurs na najlepsze projekty wolontaryjne. Szkoły miały czas na ich realizację od styczna do kwietnia 2010 roku. Zakres podejmowanych działań był bardzo szeroki - od kiermaszy, koncertów, spektakli charytatywnych, po zajęcia indywidualne z dziećmi czy opiekę nad osobami starszymi. Jury konkursu brało pod uwagę przede wszystkim rolę inicjatyw w kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych, możliwość kontynuowania zainicjowanych działań oraz poziom zaangażowania wolontariuszy.

Spośród kilkuset zgłoszonych projektów wybrano 46 najlepszych. Wśród nich znalazł się na przykład projekt "Otwarte serce to moje bogactwo" zrealizowany w Gimnazjum nr 1 w Barcinie, którego uczniowie zorganizowali cykl zajęć dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin. Inny przykład to "Kwiaty nadziei", podczas którego uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu przeprowadzili zbiórkę datków na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci. Udało im się zebrać ponad 25 tys. zł, za co zostanie zakupiony koncentrator tlenowy dla hospicjum.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Trzciance zorganizowali szkolenia na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad jeziorem oraz zbiórkę pieniędzy na zakup nowego sprzętu dla miejscowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego "Anioły", a uczniowie Technikum Spożywczo-Gastronomicznego im. Jana Pawła II w Warszawie przeprowadzili warsztaty kulinarne dla wychowanków Domu Dziecka nr 4. Jeden z wyróżnionych projektów zrealizowany został przez przedszkolaki z Trzebini - najmłodsi wolontariusze zbierali zabawki i słodycze dla Domu Małego Dziecka w Jaworznie oraz dokarmiali ptaki.
W lipcu około 130 wolontariuszy zaangażowanych w zwycięskie projekty w nagrodę wyjedzie do Lewina Kłodzkiego na tygodniowy obóz - Letnią Szkołę Liderów Wolontariatu.

Początki programu "Szkoła bez przemocy" sięgają roku 2006, kiedy badania zlecone przez Polskapresse i Media Regionalne wykazały, że 35 proc. badanych postrzegało przemoc w szkołach jako poważny problem. Aż 44 proc. uczniów deklarowało, że było ofiarami przemocy werbalnej. Od kwietnia 2006 roku w dziennikach regionalnych i mediach patronackich programu prowadzona jest kampania informacyjna, przedstawiająca sposoby przeciwdziałania przemocy w szkołach. W czerwcu 2006 roku ogłoszony został kodeks "Szkoły bez przemocy", a od 2008 roku na początku czerwca obchodzony jest Dzień bez Przemocy - uczniowie, ich rodzice i nauczyciele z całej Polski uczestniczą w happeningach, koncertach, marszach, spektaklach i debatach. Co roku w akcję "Szkoła bez przemocy" angażuje się około 15 proc. (ok. 4 tys.) szkół z całej Polski.

Organizatorami programu "Szkoła bez przemocy" są grupy wydawnicze Polskapress, Media Regionalne oraz Fundacja Orange. (PAP)

aszw/ ls/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)