Notowania

wiadomości
12.12.2011 18:18

Szlak zabytków i OFF Festival nagrodzone w konkursie "Śląskie na 5"

Szlak Zabytków Techniki, OFF Festival, Uniwersytet Ekonomiczny i Europejski Kongres Gospodarczy triumfowały w tegorocznej edycji konkursu wojewody śląskiego "Śląskie na 5". Statuetkami nagradzane są zasłużone dla regionu osoby i instytucje oraz ważne inicjatywy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szlak Zabytków Techniki, OFF Festival, Uniwersytet Ekonomiczny i Europejski Kongres Gospodarczy triumfowały w tegorocznej edycji konkursu wojewody śląskiego "Śląskie na 5". Statuetkami nagradzane są zasłużone dla regionu osoby i instytucje oraz ważne inicjatywy.

Za osobowość roku została uznana Magdalena Piotrowska - nauczycielka historii i edukacji europejskiej w V Liceum Ogólnokształcącym im. Roberta Schumanna w Sosnowcu. Nagrody specjalne przyznano arcybiskupowi seniorowi Damianowi Zimoniowi, eurodeputowanemu Janowi Olbrychtowi i spółce Energoinstal, która uruchomiła w tym roku w Porębie k. Zawiercia Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych. Inwestycję wspomogły unijne środki.

Statuetkami "Śląskie na 5" nagradzane są osoby i instytucje, których osiągnięcia znacząco przyczyniły się do promocji regionu, jego dorobku gospodarczego, naukowego i kulturalnego w Unii Europejskiej.

Konkurs po raz pierwszy zorganizowano w 2009 r., dla uczczenia piątej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Tegoroczna edycja obywała się pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE. Nagrody wręczono w poniedziałek w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

"Nasz konkurs stał się już regionalną tradycją. W tym roku miał szczególny wymiar, w związku ze sprawowaniem przez Polskę prezydencji w Radzie UE. Stąd wśród wyróżnionych znalazły się m.in. osoby i instytucje, których działania promują region na arenie unijnej" - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród wicewojewoda śląski, Stanisław Dąbrowa.

Dodał, że zbliżający się koniec roku to okazja do podsumowań - także tych działań, które ukazują miejsce regionu w Unii Europejskiej. Wicewojewoda ocenił, że w tym zakresie województwo ma się czym pochwalić.

W kategorii "Nauka" nagrodę otrzymał Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - największa uczelnia ekonomiczna w regionie. OFF Festival, którego twórcą jest Artrur Rojek, triumfował w kategorii "Kultura". Istniejąca od 2006 r. impreza, której pierwsze edycje organizowane były w Mysłowicach, od 2010 r. odbywa się w Katowicach.

Za najważniejsze wydarzenie gospodarcze uznano organizowany wiosną Europejski Kongres Gospodarczy. Co roku ściąga on do Katowic nie tylko czołowych przedsiębiorców, ale też polityków, w tym szefów państw europejskich. W tegorocznej edycji uczestniczyli m.in. premierzy Polski, Czech, Węgier i Chorwacji.

Obejmujący blisko 40 obiektów dziedzictwa przemysłowego w regionie Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego otrzymał statuetkę w kategorii "Miejsce". W kategorii "Osobowość" zwyciężyła Magdalena Piotrowska. Jej kandydatura została zgłoszona do konkursu przez Młodzieżową Radę Miasta Sosnowca, która wskazywała na jej zasługi w dziedzinie realizacji projektów informacyjno - edukacyjnych, związanych z Unią Europejską.

Nagrody specjalne przyznano abp. Zimoniowi - który przez ponad 26 lat był metropolitą katowickim, a od kilku tygodni jest na emeryturze - i eurodeputowanemu Platformy Obywatelskiej Janowi Olbrychtowi, który w przeszłości był marszałkiem woj. śląskiego i burmistrzem Cieszyna. W europarlamencie specjalizuje się on w zagadnieniach polityki regionalnej.(PAP)

kon/ mab/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz