Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szmajdziński: z historii trzeba uczyć się współdziałania dla dobra Polski

0
Podziel się:

Z historii można, warto i należy wyciągać
wnioski, które będą powodowały, że Rzeczypospolita będzie
traktowana jako dobro wspólne - podkreślił w czwartek w Lublinie
wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński nawiązując do 90-rocznicy
odzyskania niepodległości przez Polskę.

Z historii można, warto i należy wyciągać wnioski, które będą powodowały, że Rzeczypospolita będzie traktowana jako dobro wspólne - podkreślił w czwartek w Lublinie wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński nawiązując do 90-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W Lublinie w nocy z 6 na 7 listopada 1918 r. powstał pierwszy rząd odradzającej się Rzeczypospolitej - Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, z Ignacym Daszyńskim na czele. Szmajdziński patronuje konferencji historycznej poświęconej tej rocznicy.

Szmajdziński, który jest też wiceprzewodniczącym SLD, zaznaczył, że rocznica postania rządu Daszyńskiego jest bardzo ważna dla polskiej lewicy.

"Ten rząd powstał z inicjatywy lewicy niepodległościowej. Przypominam również, że inni politycy lewicowi odegrali kluczową rolę w okresie odzyskiwania niepodległości. Człowiekiem lewicy był Józef Piłsudski, który odegrał fundamentalną rolę w 1918 r." - powiedział na konferencji prasowej Szmajdziński.

Jak dodał, mówimy o tych wydarzeniach, "żeby przypomnieć dzisiejszym pokoleniom, że można z bardzo wielu miejsc przyjść i można nie pytać się skąd przychodzisz, tylko można się pytać, co chcesz zrobić dla demokratycznej, niepodległej Polski".

Zdaniem Szmajdzińskiego odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. można porównać z obradami Okrągłego Stołu w 1989 r. Według niego, te wydarzenia historyczne niosą naukę, jak dla dobra Polski mogą współpracować ludzie o różnych poglądach i życiorysach.

"W dzisiejszych czasach wielkich, globalnych zagrożeń klimatycznych, demograficznych, ekonomicznych, potrzeba jest wspólnoty, dyskusji, poszukiwania najlepszych rozwiązań, kompromisu. Właśnie tego, co legło u podstaw i budowania zrębów Rzeczypospolitej, i zasadniczej zmiany ustrojowej w 1989 r." - podkreślił Szmajdziński.

Podczas konferencji naukowej omawiane były m.in. tło historyczne odzyskania przez Polskę niepodległości oraz sytuacja społeczna i polityczna na ziemiach polskich i na świecie w 1918 roku.

Wzięli w niej udział m.in. prof. Longin Pastusiak i prof. Krzysztof Dunin-Wąsowicz. Konferencja odbyła się w pałacyku przy Placu Litewskim, w sali w której obradował w 1918 roku rząd Ignacego Daszyńskiego. Obecnie w tym budynku mieści się wydział politologii UMCS.

Wieczorem uczestnicy konferencji i mieszkańcy miasta przejdą spacerem po Lublinie śladami miejsc związanych z utworzeniem rządu Daszyńskiego. Potem na Wydziale Politologii UMCS odsłonięte zostanie popiersie Ignacego Daszyńskiego.

Specjalną stronę internetową poświeconą powstaniu pierwszego rządu odradzającej się Polski przygotował lubelski Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN. Jej oficjalne otwarcie nastąpi w nocy z czwartku na piątek dokładnie w 90. rocznicę utworzenia rządu.

kop/ ren/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)