Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szpital w Ustroniu wkrótce zacznie korzystać z energii słonecznej

0
Podziel się

Już w połowie września Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny w
Ustroniu zacznie korzystać z energii pochodzącej ze słońca. W ramach programu termomodernizacji
placówka finalizuje budowę instalacji fotowoltaicznej. Jej koszt to ponad 2 mln zł.

bEqtAIdN

Już w połowie września Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny w Ustroniu zacznie korzystać z energii pochodzącej ze słońca. W ramach programu termomodernizacji placówka finalizuje budowę instalacji fotowoltaicznej. Jej koszt to ponad 2 mln zł.

Jak podał Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, do którego należy szpital w Ustroniu, prąd będzie wytwarzany dzięki ponad 260 ogniwom fotowoltaicznym na dachu i elewacji budynku. Ich łączna powierzchnia to 439 m kw. Pozwoli to na uzyskanie ponad 50 megawatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Fotowoltaika to metoda uzyskiwania prądu bezpośrednio ze słońca. Panel fotowoltaiczny, w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, produkuje energię elektryczną. Zwolennicy fotowoltaiki podkreślają, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić na zakupach energii.

bEqtAIdP

Elektrownia słoneczna w Ustroniu jest pierwszym takim przedsięwzięciem realizowanym przez szpital, należący do samorządu woj. śląskiego. Jak podaje Urząd Marszałkowski, dzięki realizowanemu od 2000 roku programowi termomodernizacji, obejmującemu wszystkie elementy infrastruktury energetycznej, szpital obniżył zużycie energii i koszty o połowę. Inwestycję w Ustroniu w połowie sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pozostałą część szpital wyłoży z własnych środków.

Wyprodukowana dzięki instalacji energia elektryczna będzie w całości wykorzystana przez szpital. W efekcie placówka ma nie tylko zaoszczędzić na energii, ale także zarobić dzięki świadectwom energetycznym, otrzymywanym za produkcję energii z odnawialnych źródeł. Emisja dwutlenku węgla ze szpitalnej kotłowni zmniejszy się o ok. 52 tony.

Pierwszą użytkową instalacją fotowoltaiczną w woj. śląskim zamontował na kościele w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie jej proboszcz, ks. Józef Lenda. Jego inicjatywa zainspirowała władze ustrońskiego szpitala do ponownego przedsięwzięcia.(PAP)

kon/ mab/ je/

bEqtAIeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)