Notowania

szpitale
22.12.2009 12:46

Szpitale negocjują z NFZ: Są problemy

W trzech województwach placówki nie chcą popisać aneksów do umów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thelinke/iStockphoto)

Oddziały regionalne Narodowego Funduszu Zdrowia podpisują z dyrektorami szpitali kontrakty na 2010 r. Są to aneksy to umów, które obowiązywały w kończącym się roku. Część lecznic z województw: świętokrzyskiego, podlaskiego i podkarpackiego zapowiada, że nie zaakceptuje warunków proponowanych przez Fundusz. Negocjacje będą trwały do końca grudnia.

_ - Szpitale powiatowe w województwie świętokrzyskim nie podpiszą aneksu do tegorocznych umów z NFZ na leczenie w 2010 roku _ - powiedział prezes Związku Szpitali Powiatowych Ryszard Skrzypek. Dodał, że sytuacji nie zmieniło zwiększenie finansowania świętokrzyskich szpitali.

Konwent Starostów województwa świętokrzyskiego wezwał 10 grudnia starostów, aby powstrzymali dyrektorów od aneksowania umów z NFZ, do czasu zapewnienia środków nie niższych niż te, które wynikają z wykonania planu na 2009 rok.

Minister zdrowia zapowiada, że na lecznictwo szpitalne w przyszłym roku przeznaczonych będzie ponad *25,8 mld zł. *Dyrektorzy szpitali obawiają się, że lecznice, tak jak w tym roku, nie dostaną pieniędzy za przyszłoroczne nadwykonania.

Zdaniem Skrzypka, należy zwiększyć ilość świadczeń w kontraktach oraz podwyższyć kwotę przeznaczoną na leczenie pacjenta w biedniejszych regionach, takich jak województwo świętokrzyskie. Według danych NFZ, świętokrzyskie szpitale wykonały w 2009 r. nadwykonania na kwotę ok. 100 mln zł..

Z kolei podlaskie szpitale podtrzymują swoje stanowisko sprzed kilku dni, że nie podpiszą zaproponowanych im aneksów na 2010 rok do wieloletnich umów na świadczenia medyczne w wysokościach zaproponowanych przez NFZ. W ubiegłym tygodniu takie stanowisko przyjęli dyrektorzy 12 lecznic podległych samorządowi województwa, a poparł ich zarząd województwa podlaskiego.

Rzecznik NFZ w Rzeszowie Marek Jakubowicz powiedział, że budżet podkarpackiego Funduszu na 2010 rok wynosi ponad 2,6 mld zł. Jego zdaniem jest to za mało o co najmniej 300-400 mln zł. Z tych środków na lecznictwo szpitalne przypadnie ponad 1,2 mld zł.

Zdaniem Zbigniewa Strzelczyka, prezesa stowarzyszenia zrzeszającego zoz-y i szpitale powiatowe, takie warunki są dla dyrektorów podkarpackich szpitali nie do przyjęcia i w związku z tym nie zamierzają podpisać aneksów. Swoje stanowisko mogą zmienić, jeżeli zostaną zapłacone wszystkie nadwykonania. NFZ zalega podkarpackim szpitalom około 160 mln zł nadwykonań za 2008 i 2009 rok.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ NFZ szykuje cięcia w wydatkach na zdrowie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nfz;szykuje;ciecia;w;wydatkach;na;zdrowie,80,0,550224.html )
* [ Sprawdź, którym szpitalom brakuje pieniędzy na zabiegi ]( http://news.money.pl/artykul/sprawdz;ktorym;szpitalom;brakuje;pieniedzy;na;zabiegi,227,0,557283.html )
Raport Money.pl
*Dziura w budżecie NFZ urosła przez cenę żyta * Budżet NFZ na 2010 rok ma być o co najmniej 1,3 mld złotych mniejszy od tegorocznego. Spadek tłumaczony jest rosnącym bezrobociem i malejącą liczbą składek zdrowotnych. Czytaj w Money.pl
Tagi: szpitale, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz