Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szpitale polski i białoruski chcą pozyskać pieniądze z UE

0
Podziel się

Wymiana specjalistów, powstanie centrum rehabilitacji narkomanów oraz
informatyzacja - na takie cele chcą zdobyć pieniądze z UE szpitale psychiatryczne z Choroszczy
(Podlaskie) oraz z Grodna na Białorusi. Placówki podpisały w czwartek w Białymstoku umowę w tej
sprawie.

bEgZURvp

Wymiana specjalistów, powstanie centrum rehabilitacji narkomanów oraz informatyzacja - na takie cele chcą zdobyć pieniądze z UE szpitale psychiatryczne z Choroszczy (Podlaskie) oraz z Grodna na Białorusi. Placówki podpisały w czwartek w Białymstoku umowę w tej sprawie.

Umowa jest wymogiem prawnym, by oba szpitale mogły złożyć wniosek o unijną dotację. Nabór projektów konkursowych w programie ma ruszyć jesienią. Szpitale liczą na pozyskanie do 1,5 mln euro z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.

Jak poinformował dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy Tomasz Goździkiewicz, strona białoruska chciałaby w ramach projektu stworzyć w Grodzieńskim Klinicznym Centrum Psychiatrii i Uzależnień centrum leczenia i rehabilitacji narkomanów na wzór istniejących w Polsce. Szpital w Choroszczy liczy natomiast na pieniądze na informatyzację dokumentacji medycznej pacjentów i opieki nad pacjentami.

bEgZURvr

W ramach programu przewidziana jest współpraca lekarzy, wymiana specjalistów, być może także studentów medycyny, a także wspólne konsultowanie trudniejszych przypadków medycznych. W planie są też konferencje naukowe.

Jak podkreślił odpowiedzialny za służbę zdrowia wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski, jest to czwarty podlaski szpital, który stara się o unijne dotacje z programów transgranicznych przeznaczonych dla Polski, Litwy, Obwodu Kaliningradzkiego, Białorusi i Ukrainy.

O środki z Unii starają się też: Białostockie Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku i szpital gruźliczym i chorób płuc w Białymstoku. Placówki te chcą pozyskać pieniądze na sprzęt medyczny; szpital gruźliczy na projekt związany z leczeniem gruźlicy lekoopornej. Konkursy są w trakcie. (PAP)

kow/ abr/ mag/

bEgZURvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)