Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sztab Komorowskiego do wyborców lewicowych: wiele nas łączy

0
Podziel się:

Poglądy Bronisława Komorowskiego i elektoratu lewicowego są w wielu
punktach zbieżne - przekonywał w czwartek szef sztabu kandydata PO Sławomir Nowak. Wymienił m.in.
stosunek Komorowskiego do parytetów, finansowania in vitro z budżetu i wycofania polskich wojsk z
Afganistanu.

Poglądy Bronisława Komorowskiego i elektoratu lewicowego są w wielu punktach zbieżne - przekonywał w czwartek szef sztabu kandydata PO Sławomir Nowak. Wymienił m.in. stosunek Komorowskiego do parytetów, finansowania in vitro z budżetu i wycofania polskich wojsk z Afganistanu.

"Obszary wspólne są bardzo duże. (...) Kiedy politycy lewicy mówią teraz, na finiszu kampanii, że bliżej im do kogoś albo do kogoś innego, a zwłaszcza wyborcy lewicy zastanawiają się, który z kandydatów startujących w drugiej turze jest dla nich lepszym wyjściem, wydaje się, że ta krótka tabela jest szczerą, rzetelną, pozytywną odpowiedzią na pytanie, jakiego wyboru ludzie lewicy powinni dokonywać" - mówił Nowak na konferencji prasowej w Sejmie.

Zaprezentował tabelę, w której zaznaczono poglądy Komorowskiego, Kaczyńskiego i Napieralskiego ws. parytetów, in vitro, wycofania polskich wojsk z Afganistanu, a także odejścia od tzw. protokołu brytyjskiego i przyjęcia w pełni Karty Praw Podstawowych.

Nowak podkreślał, że Komorowski popiera wprowadzenie parytetu, podobnie jak Napieralski, a Kaczyński jest parytetowi przeciwny.

Rzeczniczka sztabu Komorowskiego Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła z kolei, że Komorowski "od początku" opowiadał się za tym, aby finansować z budżetu państwa zabiegi in vitro, o ile - zastrzegła - pozwolą na to możliwości budżetu.

Nowak mówił też, że Komorowskiego i Napieralskiego łączy wspólnota poglądów na zakończenie misji w Afganistanie. "Nadchodzi momenty, kiedy ta misja w Afganistanie będzie się kończyła. Mówią o tym właściwie wszyscy zaangażowani w misję NATO-wską, również prezydent Barack Obama" - podkreślał Nowak, dodając, że Jarosław Kaczyński ma w tej sprawie "niesprecyzowany pogląd".

Nowak zadeklarował też, że dla Platformy jest "kwestią do omówienia" ewentualne odstąpienie od tzw. protokołu brytyjskiego i przyjęcie w pełni Karty Praw Podstawowych.

"Przypominam, że kwestia przystąpienia przez Polskę do protokołu brytyjskiego była warunkiem stawianym również przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Bez tego nie mielibyśmy ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. (...) Dlatego musieliśmy do tego protokołu przystąpić, choć nasz pogląd w tej sprawie był otwarty. To jest dla nas kwestia do omówienia" - powiedział Nowak.

Podkreślił, że - na ile się orientuje - Kaczyński jest przeciwny odstąpieniu od protokołu brytyjskiego. Nowak zastrzegł, że na temat protokołu Komorowski ma rozmawiać z prawnikami i specjalistami od spraw europejskich.

W czwartek Komorowski spotyka się z Napieralskim, aby rozmawiać o poparciu w drugiej turze wyborów; w środę o tym samym rozmawiał z Waldemarem Pawlakiem. Nowak pytany o efekty spotkania z Pawlakiem odpowiedział, że była to "dobra rozmowa w bardzo dobrej atmosferze".

"Spotkało się dwóch liderów partii koalicyjnych, więc rozmowa dotyczyła nie tylko bieżącej kampanii, ale w ogóle spraw, które nas łączą w rządzie i parlamencie. Marszałek w rozmowie odniósł się do kwestii, które podnosił premier Pawlak, ale oczywiście odpowiedzi na jego pytania udzielimy również w formie pisemnej" - powiedział Nowak.

W środę Pawlak powiedział, że chce - przed podjęciem decyzji, którego z kandydatów poprze w II turze wyborów prezydenckich - poznać ich poglądy m.in. w kwestiach obniżenia podatków dla osób o niskich dochodach i wsparcia dla rolnictwa. Pawlak dodał, że chciałby się też dowiedzieć od obu kandydatów Bronisława Komorowskiego (PO) i Jarosława Kaczyńskiego (PiS), którzy 4 lipca zmierzą się w II turze wyborów, jakie mają poglądy na temat umocnienia polskiej własności.

Nowak pytany, czy Pawlak zadeklarował podczas środowego spotkania poparcie dla Komorowskiego, odparł: "Myślę, że wspólnota jest tu bardzo duża, ale każdy podejmuje decyzje na własny rachunek".(PAP)

laz/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)