Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szumilas: obniżenie wieku szkolnego to cywilizacyjna zmiana

0
Podziel się:

Obniżenie wieku szkolnego to cywilizacyjna zmiana, która pozwala dziecku
szybciej się rozwijać i lepiej funkcjonować w grupie rówieśniczej - powiedziała minister edukacji
Krystyna Szumilas. W czwartek wzięła udział w gali finałowej konkursu "Mam 6 lat".

Obniżenie wieku szkolnego to cywilizacyjna zmiana, która pozwala dziecku szybciej się rozwijać i lepiej funkcjonować w grupie rówieśniczej - powiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas. W czwartek wzięła udział w gali finałowej konkursu "Mam 6 lat".

Konkurs "Mam 6 lat" powstał z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest elementem kampanii promującej obniżanie wieku szkolnego. Organizatorzy wyłonili w nim najciekawsze działania wspierające adaptację sześciolatków do edukacji szkolnej.

"Obniżenie wieku szkolnego to cywilizacyjna zmiana. To zmiana, która pozwala dziecku szybciej się rozwijać, szybciej funkcjonować w grupie rówieśniczej. Pozwala dziecku na poznawanie świata, na systematyzowanie wiadomości, a to w przyszłości będzie się przekładało na jego sukces edukacyjny" - powiedziała w czwartek Szumilas.

Zmiana ta - jak wyjaśniła minister - potrzebuje wsparcia rodziców. "Dlatego poprosiłam rady rodziców przedszkoli i szkół podstawowych, by pokazały, jak przedszkole przygotowuje dziecko do wcześniejszej edukacji szkolnej i jak szkoła podstawowa jest przygotowana na przyjęcie dzieci sześcioletnich" - powiedziała Szumilas.

Do drugiej edycji konkursu zgłoszono ponad 4,5 tys. prac. Do finału trafiło 16 najlepszych. Ostatecznie nagrodzono rady rodziców w przedszkolach i szkołach oraz uczniów klas 1-3, którzy rozpoczęli naukę w szkole jako sześciolatki. Wskazano też samorządy, które wyróżniają się największą liczbą sześciolatków w pierwszych klasach.

W kategorii uczniów z klas 1-3 przyznano trzy równorzędne pierwsze miejsca. Nagrodzono: pracę zbiorową uczniów z klasy Ia, Ib i IIa ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Łodzi; Emilię Szewczyk ze Szkoły Podstawowej nr 53 im. F. Chopina w Szczecinie oraz Gabrielę Kuś - uczennicę Samorządowej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Międzylesiu.

Wśród nagrodzonych w kategorii "Rada rodziców przedszkola" miejsca na podium zajęły kolejno: Przedszkole Publiczne w Grębocicach; Przedszkole Publiczne nr 54 w Opolu; Przedszkole Samorządowe nr 9 w Bełchatowie.

Najlepsze prace w kategorii "Rady rodziców szkoły" przygotowały: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Krzydlinie Wielkiej; Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Gorzowie Wielkopolskim. Trzecie miejsce zajął Zespół Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy w Pile.

Sześć samorządów otrzymało tytuł "Samorząd na szóstkę". Wśród miast wojewódzkich najlepsza okazała się Warszawa, a Sopot triumfował wśród miast na prawach powiatu. Miasto Wejherowo nagrodzono w kategorii "miasto i gmina miejsko-wiejska od 30 tys. mieszkańców". Gmina Chociwel z województwa zachodniopomorskiego wygrała w gronie gmin do 30 tys. mieszkańców.

Gmina Babiak z województwa wielkopolskiego okazała się najlepsza wśród gmin wiejskich od 5 tys. mieszkańców. "Samorządem na szóstkę" w gminach do 5 tys. mieszkańców może pochwalić się z kolei gmina Czarna z województwa podkarpackiego. (PAP)

ekr/ mlu/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)