Notowania

szwajcaria
21.05.2010 01:33

Szwajcaria: Jeden z najcenniejszych znaczków pocztowych na aukcji

W sobotę w domu aukcyjnym w Genewie zlicytowany zostanie jeden z najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych: szwedzki błędnodruk z połowy XIX w.

Podziel się
Dodaj komentarz

W sobotę w domu aukcyjnym w Genewie zlicytowany zostanie jeden z najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych: szwedzki błędnodruk z połowy XIX w.

Unikatowy "Treskilling Yellow" jest jedynym znanym egzemplarzem trzyszylingowego szwedzkiego znaczka z 1855 r., który ma żółty nadruk, zamiast zielonego.

Walor ten wśród filatelistów ma legendarny wręcz status i uważany jest za jeden z najdroższych przedmiotów na świecie w przeliczeniu na jednostkę wagi - wskazuje agencja Associated Press.

"Liczę na nowy rekord cenowy" - powiedział AP aukcjoner David Feldman, który zorganizował również poprzednią oficjalną aukcję tego znaczka w 1996 r. Wówczas zapłacono za niego 2,875 mln franków szwajcarskich (około 6,3 mln złotych po ówczesnym kursie franka wobec złotego).

Po aukcji z 1996 r. "Treskilling Yellow" zmienił właściciela co najmniej raz, lecz szczegóły tej transakcji nie są znane. Feldman nie ujawnił też tożsamości sprzedawcy. "Mogę tylko powiedzieć, że obecny właściciel dał ten znaczek w zastaw. Jest to [aukcja - przyp. red.] sprzedaż zastawu" - zdradził.

"Ten znaczek zawsze był otoczony pewną aurą tajemniczości" - ocenił Robert Odenweller, były przewodniczący nowojorskiego Klubu Kolekcjonerów.

Najsławniejszym filatelistycznym rarytasem jest jednocentówka z Gujany Brytyjskiej z 1856 r. Jak podaje AP, jedyny znany egzemplarz tego znaczka ukryty jest w sejfie bankowym Johna DuPonta. Dziedzic chemicznej fortuny DuPontów, który kupił ten walor w 1980 r. za blisko 1 mln dol., od 1997 r. odsiaduje karę od 13 do 30 lat pozbawienia wolności za morderstwo.(PAP)

gsi/

6285686

Tagi: szwajcaria, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz