Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja: Bildt: Partnerstwo Wschodnie priorytetem polityki zagranicznej

0
Podziel się

Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów polityki zagranicznej
Szwecji na najbliższe cztery lata - zapowiedział we wtorek szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt w
Instytucie Spraw Międzynarodowych w Sztokholmie.

bEifUZcR

Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów polityki zagranicznej Szwecji na najbliższe cztery lata - zapowiedział we wtorek szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt w Instytucie Spraw Międzynarodowych w Sztokholmie.

Według Bildta, kluczowy dla Partnerstwa Wschodniego będzie 2011 rok, kiedy to polsko-szwedzki program będzie realizowany podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, a wcześniej na Węgrzech odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego. "Już się do tego przygotowujemy, razem z Radosławem Sikorskim odwiedzamy kraje partnerstwa, rozmawiamy też z Catherine Ashton" - oświadczył minister.

Zapowiedział, że w zbliżeniu z Europą takich krajów jak Ukraina czy Mołdawia stosowana będzie "polityka małych kroków".

bEifUZcT

Za priorytety szwedzkiej polityki zagranicznej Bildt uznał również Strategię Morza Bałtyckiego, współpracę nordycką, rosnące znaczenie Arktyki, a także aktywne działania Szwecji na rzecz wzmocnienia Unii Europejskiej. Podkreślił, że Szwecja popiera wspólną politykę zagraniczną UE oraz politykę bezpieczeństwa.

Podczas prezentacji polityki zagranicznej na najbliższe cztery lata Carl Bildt mówił również, że "nie ma co ponawiać pytania o członkostwo Szwecji w NATO". "Jesteśmy zadowoleni z obecnych, bliskich relacji z Sojuszem. Nadal jest jeszcze możliwość ich rozwijania" - podkreślił.

Dużą część przemówienia Bildt poświęcił problemom globalizacji. Jego zdaniem zrozumienie procesów współczesnego świata pomoże Szwecji w utrzymaniu dobrej sytuacji gospodarczej.

Ponadto Szwecja chce być liderem w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Bildt zapowiedział, że jego kraj będzie budować szeroką koalicję podczas szczytów klimatycznych w Meksyku oraz Republice Południowej Afryki.

bEifUZcZ

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mc/

bEifUZdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)