Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja: Ekspert: szczyt UE-Rosja raczej nie będzie przełomem

0
Podziel się:

Przewodnicząca Unii Europejskiej Szwecja podczas środowych rozmów w
Sztokholmie będzie przekonywać Rosję do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zapewnienia dostaw
gazu Europie, liberalizacji handlu oraz przestrzegania praw człowieka. Według eksperta szwedzkiego
Instytutu Spraw Międzynarodowych, trudno jednak spodziewać się wiążących ustaleń.

Przewodnicząca Unii Europejskiej Szwecja podczas środowych rozmów w Sztokholmie będzie przekonywać Rosję do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zapewnienia dostaw gazu Europie, liberalizacji handlu oraz przestrzegania praw człowieka. Według eksperta szwedzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, trudno jednak spodziewać się wiążących ustaleń.

"Priorytetem szwedzkiej prezydencji są kwestie klimatyczne, co do których Rosja ma stosunek obojętny. Tu rysuje się konflikt interesów, który raczej nie zostanie rozwiązany" - powiedział PAP ekspert ds. Europy Środkowo-Wschodniej oraz Rosji Instytutu Spraw Międzynarodowych w Sztokholmie Jakub Święcicki.

Ważnym tematem szczytu Unia Europejska-Rosja będzie też sprawa zapewnienia dostaw rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej przez Ukrainę.

"W tej sprawie Szwecja występuje w imieniu Unii Europejskiej, sama natomiast ma zapewnione źródła energii. Tu ważne będzie, jak w tej sprawie zachowa się Ukraina" - twierdzi Święcicki.

Zdaniem naukowca to państwom europejskim, w tym szczególnie Szwecji z powodu m.in. ceł wywozowych na drewno, bardziej zależy na zawarciu nowej umowy handlowej między Unią Europejską a Rosją niż samej Rosji.

"Dopiero miesiąc temu rosyjska strona zdecydowała, że w ogóle przyjedzie na szczyt do Sztokholmu. Wizyta prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, choć z międzynarodową pompą, będzie +odbębniona+" - uważa Święcicki.

Pewne nadzieje na sukces szczytu, zwłaszcza w kwestii przestrzegania praw człowieka w Rosji, żywi polityczny publicysta dziennika "Svenska Dagbladet" Jan Blomgren.

W poniedziałkowym wydaniu gazety twierdzi on, że Miedwiediew jest bardziej otwarty niż jego poprzednicy na dyskusję na temat praw człowieka czy współpracę z państwami Unii. Zauważa jednocześnie, że to premier Władimir Putin ma wciąż duży wpływ na politykę Rosji.

Jeszcze we wtorek wieczorem w Sztokholmie odbędą się dwustronne rozmowy między szwedzkim premierem a prezydentem Rosji.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)