Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja: Instytut Polski w Sztokholmie zmienił siedzibę

0
Podziel się:

W Sztokholmie odbyła się inauguracja nowej siedziby Instytutu Polskiego,
który mimo protestów miejscowej Polonii z początkiem maja przeniósł się z zabytkowej willi do biura
w artystycznej dzielnicy miasta.

W Sztokholmie odbyła się inauguracja nowej siedziby Instytutu Polskiego, który mimo protestów miejscowej Polonii z początkiem maja przeniósł się z zabytkowej willi do biura w artystycznej dzielnicy miasta.

Przeprowadzka to efekt trwającej od ponad 10 lat reorganizacji polskich placówek kulturalnych za granicą prowadzonej przez MSZ. Zgodnie z jej założeniami, Instytut Polski działa od niedawna jako biuro menedżerskie nieposiadające własnej powierzchni wystawienniczej, a wszelkie imprezy są organizowane we współpracy z galeriami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi w całej Szwecji. Podobną reformę przeszły także Instytuty Polskie m.in. w Berlinie, Londynie i Paryżu.

Nowy lokal Instytutu, w całości wyposażony przez polskich projektantów, ma zainteresować Szwedów polskim designem. Na ścianach są tapety wykorzystujące łowicki motyw, na podłogach leżą przypominające wycinanki dywany Moho Design. Wszystkie meble, a nawet kubki do kawy są projektowane przez Polaków.

Uroczystą inaugurację Instytutu zorganizowano w położonym po sąsiedzku klubie Kaegelbanan. Ponad 150 gości wysłuchało koncertu znanego szwedzkiego muzyka o polskich korzeniach Christiana Walza oraz zmiksowanych przez DJ-a utworów Chopina, co było zapowiedzią zbliżającego się Roku Chopinowskiego. Dla tych, którzy chcieliby zwiedzić nowy lokal, Instytut zorganizował dni otwarte 15 i 16 września.

"Mosebacke torg to adres, który jednoznacznie kojarzy się z kulturą. Na Soedermalm, w dzielnicy bohemy, sąsiadujemy ze znanym teatrem oraz dobrym klubem muzycznym. Niedaleko znajduje się również popularny punkt widokowy, co sprawi, że zobaczą nas także odwiedzający miasto turyści" - wyjaśniła mówi dyrektor Instytutu Polskiego Katarzyna Tubylewicz.

Decyzja o przeprowadzce wzbudziła ostre protesty sztokholmskiej Polonii, dla której siedziba Instytutu przez wiele lat stanowiła miejsce spotkań. W reprezentacyjnej willi przy Villagatan 2, w której placówka działała od momentu utworzenia w 1973 roku, organizowano wieczory autorskie, koncerty, wernisaże i seanse filmowe, mieściła się tam również biblioteka. Budynek jest jednak w złym stanie technicznym i ma w najbliższym czasie przejść generalny remont, a następnie zajmie go wydział konsularny ambasady, który równocześnie będzie pełnił funkcje kulturalne dla Polonii.

Instytut Polski w Sztokholmie podlega MSZ i zajmuje się promocją polskiej kultury i wiedzy o Polsce w Szwecji. Ostatnio zrealizowane duże projekty to udział orkiestry Sinfonia Varsovia w Festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego Oestersjoefestivalen i Rok Gombrowicza w Turteatern. Na przełomie października i listopada Instytut zorganizuje festiwal polskich filmów Kinoteka.

Małgorzata Żylińska (PAP)

zyl/ kar/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)