Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja: Kolekcja fana zespołu ABBA sprzedana na aukcji

0
Podziel się

Największy prywatny zbiór pamiątek po słynnym szwedzkim zespole
ABBA sprzedano podczas weekendu na aukcji w Sztokholmie za 560 tys. szwedzkich koron (65 tys.
euro). Najwyższą cenę - 51 tys. koron (5900 euro) uzyskał singiel "Hovas Vittne" z limitowanej
edycji.

bErJctCd

Największy prywatny zbiór pamiątek po słynnym szwedzkim zespole ABBA sprzedano podczas weekendu na aukcji w Sztokholmie za 560 tys. szwedzkich koron (65 tys. euro). Najwyższą cenę - 51 tys. koron (5900 euro) uzyskał singiel "Hovas Vittne" z limitowanej edycji.

W sumie zbiór Thomasa Nordina obejmował 25 tys. obiektów. Jako dziewięcioletni chłopiec dostał pierwszego singla szwedzkiego zespołu i zaczął zbierać wszystko, co miało związek z grupą ABBA: płyty, plakaty, książki, lalki, kolekcje odzieży itp. Swą działalność kolekcjonerską rozpoczął w 1974 roku, gdy ABBA wygrała konkurs Eurowizji piosenką "Waterloo". Po 39 latach jego kolekcja zajmowała już 39 dużych kartonowych pudeł.

Gazecie "Aftonbladet" Nordin powiedział, że zysk ze sprzedaży swej kolekcji zamierza przeznaczyć na kupno domu na Bali albo na jakąś daleką podróż.

bErJctCf

W 1999 roku Nordin wypożyczył swą kolekcję sztokholmskiemu Nordiska Museum, które miało wystawę poświęconą zespołowi ABBA. Niektóre z jego płyt były częścią wystawy "ABBA World", prezentowanej m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii i na Węgrzech.

Nordin ujawnił, że postanowił zachować dla siebie tylko trzy pamiątki po zespole, nie zajmujące wiele miejsca, m.in. pocztówkę, na której podpisało się wszystkich czworo członków słynnej grupy: Agnetha Faeltskog, Bjoern Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstad i Benny Andersson. (PAP)

az/ ap/

14366626 int.

bErJctCG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)