Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja: Łódź miastem przyszłości

0
Podziel się:

W ramach Światowego Tygodnia Wody zaprezentowano we wtorek w Sztokholmie
ekologiczne sposoby zarządzania zasobami wodnymi w miastach, m.in. w Łodzi,
Dubaju czy Sydney.

W ramach Światowego Tygodnia Wody zaprezentowano we wtorek w Sztokholmie ekologiczne sposoby zarządzania zasobami wodnymi w miastach, m.in. w Łodzi, Dubaju czy Sydney.

Podczas seminarium "Miasta przyszłości", projekty planowane oraz realizowane w Łodzi w ramach europejskiego programu SWITCH przedstawiła dr Iwona Wagner z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Badaczka podkreśliła, jak duże znaczenie ma rewitalizacja i właściwe wykorzystywanie zasobów wodnych dla podniesienia komfortu życia oraz ekologicznego planowania przestrzeni miejskiej.

W Łodzi dyskutuje się obecnie nad połączeniem rzek i strumieni oraz terenów zielonych tak, aby utworzyły w mieście "niebiesko-zieloną sieć", która korzystnie wpłynie na ekosystem, a mieszkańcom dostarczy przestrzeni rekreacyjnych.

Łódź bierze udział w trwającym od 2006 do 2011 roku interdyscyplinarnym programie Unii Europejskiej SWITCH - "Zintegrowane Zarządzanie Wodą to Zdrowie w Mieście Jutra", który ma na celu opracowanie systemu zarządzania zasobami wodnymi w miastach. W programie uczestniczy też osiem innych miast w krajach europejskich i rozwijających się, m.in. Birmingham, Hamburg, Pekin i Tel Awiw.

Dr Wagner podkreślała również, że ważna jest zintegrowana strategia oraz współpraca różnych ośrodków: naukowców, władz miasta, usługodawców i mieszkańców. Do tego, że woda i tereny zielone zwiększą atrakcyjność nowo powstających osiedli udało się już przekonać łódzkich deweloperów. "Mimo, że do Sztokholmu przyjechałam tylko na jeden dzień, to cieszę się, że mogłam zaprezentować tu nasze łódzkie osiągnięcia. Jestem też pod wrażeniem tego, jak ciekawy i świetnie zorganizowany jest tegoroczny Tydzień Wody" powiedziała PAP dr Iwona Wagner.

"Miasta przyszłości" to jedna z ponad 90 sesji odbywających się w ramach Światowego Tygodnia Wody, którego mottem w tym roku jest "Dostęp do wody dla wspólnego dobra". W spotkaniach i seminariach bierze udział ponad 2 tys. uczestników: naukowców, biznesmenów oraz przedstawicieli instytucji publicznych. Impreza jest organizowana od 1991 roku przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny SIWI.

Małgorzata Żylińska(PAP)

fit/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)