Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja: Media: literacki Nobel dla autora spoza Europy

0
Podziel się:

Szwedzcy dziennikarze zajmujący się kulturą przed czwartkowym werdyktem
próbują odgadnąć tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla. Nie ma pewniaka, ale wśród
faworytów wymienia się twórców spoza Europy.

Szwedzcy dziennikarze zajmujący się kulturą przed czwartkowym werdyktem próbują odgadnąć tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla. Nie ma pewniaka, ale wśród faworytów wymienia się twórców spoza Europy.

Według dziennikarzy i redaktorów telewizji publicznej SVT, Nobla w dziedzinie literatury mogą otrzymać popularny również w Polsce japoński pisarz Haruki Murakami, Kenijczyk Ngugi wa Thiong'o lub jeden z cenionych amerykańskich autorów: Philip Roth, Thomas Pynchon lub Don DeLillo.

Nobel może też trafić do izraelskiego pisarza Amosa Oza.

Wśród potencjalnych laureatek wymienia się amerykańską pisarkę Joyce Carol Oates oraz Kanadyjkę Alice Munro.

Za tym, że tegorocznym literackim noblistą zostanie twórca spoza Europy, ma przemawiać fakt, że w ostatnich latach nagradzano autorów związanych ze Starym Kontynentem.

Oczekuje się również, że w tym roku, po 13 latach, od kiedy Nobla otrzymała Wisława Szymborska, nareszcie wyróżnienie otrzyma poeta. Wśród faworytów wymienia się syryjsko-libańskiego poetę Adonisa oraz Koreańczyka Ko Una.

Szwedzcy dziennikarze mają nadzieję, że jeśli rzeczywiście Akademia Szwedzka doceni w tym roku poezję, to Nobla powinien otrzymać ich rodak Tomas Transtroemer.

Tradycyjnie laureata Nagrody Nobla można spróbować odgadnąć na podstawie rankingu sporządzonego przez bukmacherów. Z najnowszej listy londyńskiego Ladbrokes wynika, że największe szanse na Nobla mają amerykański pisarz Cormac McCarthy, Ngugi wa Thiong'o oraz Haruki Murakami.

W pierwszej dwudziestce znalazł się również polski poeta Adam Zagajewski, który jeszcze w zeszłym tygodniu był w ścisłej czołówce.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ls/ bk/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)