Notowania

nagroda
13.10.2009 21:04

Szwecja: Największa nagroda muzyki klasycznej dla Placido Domingo

TASS) - Hiszpański tenor Placido Domingo odebrał we wtorek największą nagrodę w historii muzyki klasycznej - Birgit Nilsson Prize w wysokości 1 mln dolarów, którą został uhonorowany jako pierwszy jej laureat.

Podziel się
Dodaj komentarz

*TASS) - Hiszpański tenor Placido Domingo odebrał we wtorek największą nagrodę w historii muzyki klasycznej - Birgit Nilsson Prize w wysokości 1 mln dolarów, którą został uhonorowany jako pierwszy jej laureat. *

Śpiewak, któremu przyznano nagrodę za, jak określono, niezrównany wkład w operę, przyjął ją z rąk króla Szwecji Karola Gustawa w Szwedzkiej Operze Królewskiej. Zmarła w 2005 roku szwedzka sopranistka Birgit Nilsson wyznaczyła Domingo jako laureata nagrody swego imienia blisko dziesięć lat temu. Za jej życia nazwisko pierwszego uhonorowanego było utrzymywane w tajemnicy.

"Te pieniądze wykorzystam do wspierania młodych śpiewaków - to będzie w duchu Birgit Nilsson" - mówił Domingo, odbierając nagrodę. Zapowiedział, że w ramach ustanowionego przez siebie konkursu wokalnego Operalia utworzy kategorię za najlepsze wykonanie Wagnera.

W emocjonalnym wystąpieniu wspominał Nilsson, znaną śpiewaczkę wagnerowską, jako "jedną z największych artystek, jeśli nie największą". Wyznał, że jest dla niego czymś nie do uwierzenia, znaleźć się na scenie, gdzie Nilsson wielokrotnie występowała. Samą nagrodę porównał do "nagrody Nobla w dziedzinie muzyki".

Placido Domingo ma na koncie około 130 ról operowych. Światową popularność zapewniły mu wspólne występy, jako jednego z "trzech tenorów", z Jose Carrerasem i Luciano Pavarottim. (PAP)

awl/ mc/

4930862 4931041 4931102

Tagi: nagroda, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz