Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja: Nowa biblioteka specjalnie dla młodszych nastolatków

0
Podziel się

Bibliotekę przeznaczoną specjalnie dla nastolatków w wieku 10-13 lat
otwarto w sobotę w Sztokholmie. To pierwsze na świecie miejsce, gdzie obok półek z książkami
umieszczono m.in. studio nagrań oraz profesjonalną kuchnię.

bEgCVlAR

Bibliotekę przeznaczoną specjalnie dla nastolatków w wieku 10-13 lat otwarto w sobotę w Sztokholmie. To pierwsze na świecie miejsce, gdzie obok półek z książkami umieszczono m.in. studio nagrań oraz profesjonalną kuchnię.

Władze Sztokholmu nieprzypadkowo postanowiły otworzyć bibliotekę dla nastolatków w wieku 10-13 lat. "Grupa ta to już nie dzieci, a nie powinna być jeszcze traktowana jak dojrzała młodzież. Chcemy tym młodym ludziom umożliwić odkrywanie siebie i świata w miejscu specjalnie dla nich stworzonym" - mówi odpowiedzialna w Sztokholmie za kulturę Madeleine Sjoestedt.

W placówce mieszczącej się w ramach kompleksu miejskiego centrum kultury Kulturhuset nastolatki mogą więc nie tylko wypożyczać książki, ale przy pomocy komputerów i sprzętu sami je drukować. Chętni nauczą się także projektować i szyć odzież. Do ich dyspozycji jest również studio nagrań z kamerą i sprzętem audio.

bEgCVlAT

Nowością jest w pełni wyposażona otwarta kuchnia, która przypomina studio kulinarnego programu telewizyjnego. Tu, pod okiem instruktora, odwiedzający mają uczyć się gotować lub po prostu przyrządzić sobie posiłek.

Wnętrza mają atrakcyjne, wyraziste kolory, a meble, np. nietypowe kanapy-siedziska.

W Szwecji rozpoczęły się właśnie zimowe ferie, więc biblioteka od dnia otwarcia cieszy się ogromnym powodzeniem. Sobotni program przewiduje m.in. przyrządzanie ekologicznych dań slow food, udział w eksperymentach psychologicznych, a także nakręcenie pierwszego filmu o tym miejscu.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

bEgCVlAZ

zys/ cyk/ ls/

bEgCVlBu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)