Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja: Obchody 20. rocznicy upadku muru berlińskiego

0
Podziel się:

9 listopada - dzień, który zmienił Europę - pod takim hasłem w
sztokholmskim Teatrze Miejskim przez cały poniedziałek odbywały się seminaria oraz wydarzenia
kulturalne, którym patronowała szwedzkie przewodnictwo Unii Europejskiej.

9 listopada - dzień, który zmienił Europę - pod takim hasłem w sztokholmskim Teatrze Miejskim przez cały poniedziałek odbywały się seminaria oraz wydarzenia kulturalne, którym patronowała szwedzkie przewodnictwo Unii Europejskiej.

Szwedzi uczcili dwie rocznice przypadające 9 listopada: rozpoczęcie rozbiórki muru berlińskiego w 1989 roku oraz wydarzenia nocy kryształowej z 1938 roku, kiedy to doszło do pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech. Z tej okazji w Sztokholmie rozmawiano o wolności, demokracji oraz prawach człowieka.

Tematem jednego ze spotkań były również polskie wydarzenia, które poprzedziły upadek muru, oraz rola Szwecji w obaleniu komunizmu. W dyskusji udział wzięli m.in. Kjell Albin Abrahamson, korespondent Szwedzkiego Radia w Polsce, oraz Cecilia Malmstroem, szwedzka minister ds. europejskich.

"Przemiany 1989 roku zaczęły się w Polsce, tym bardziej symboliczny jest wybór Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego" - mówiła Malmstroem.

Minister wspomniała także o kolejnych "murach", które powinny runąć, czyli o istniejącej wciąż na Białorusi dyktaturze.

"Tam jest Europa, która czeka na zmiany. Przypominam sobie scenę, w której demonstranci marzną w zimę, owinięci we flagę Unii Europejskiej" - dodała.

Seminaria w Teatrze Miejskim poświęcone były również m.in. tematowi tolerancji w Europie Środkowo-Wschodniej oraz sytuacji politycznej w Mołdawii.

W poniedziałek mieszkańcy Sztokholmu mogli również zobaczyć filmy dokumentalne dotyczące upadku żelaznej kurtyny, a także wysłuchać odczytu fragmentu powieści dzieła Herty Mueller, rumuńskiej Niemki, tegorocznej laureatki literackiej Nagrody Nobla.

Obchody 20. rocznicy obalenia komunizmu obchodzone są w Szwecji cały rok. W kwietniu w centrum miasta dzięki staraniom Ambasady RP oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie Szwedzi mogli obejrzeć plenerową wystawę "Zaczęło się w Polsce". W październiku na Uniwersytecie Soedertoern odbyła się konferencja z udziałem Polaków pt. "Dekada Solidarności", a kilka dni temu zorganizowano spotkanie z Adamem Michnikiem, które szeroko opisywała szwedzka prasa.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ jo/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)