Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja: Parlament upamiętnił ofiary Katynia i katastrofy samolotu

0
Podziel się:

W szwedzkim parlamencie, Riksdagu, odbyło się w środę seminarium
poświęcone zbrodni katyńskiej. Minutą ciszy uczczono również pamięć ofiar sobotniej katastrofy
samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent RP Lech Kaczyński.

*W szwedzkim parlamencie, Riksdagu, odbyło się w środę seminarium poświęcone zbrodni katyńskiej. Minutą ciszy uczczono również pamięć ofiar sobotniej katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent RP Lech Kaczyński. *

Seminarium otworzył przewodniczący szwedzkiego parlamentu Per Westerberg, który złożył Polakom kondolencje. Obecny w Riksdagu ambasador RP w Sztokholmie Michał Czyż podziękował Szwedom, zapewniając, że "nigdy tej wspaniałej reakcji nie zapomnimy". "Kiedy planowaliśmy to wydarzenie, nie sądziliśmy, że będzie miało ono jeszcze jeden wymiar, upamiętnienie ofiar tragicznego wypadku" - mówił polski ambasador.

Pomysłodawczyni spotkania, kierująca szwedzko-polską grupą parlamentarną w Riksdagu poseł Marietta de Pourbaix-Lundin podkreśliła, że w ostatnich dniach dzięki licznym artykułom w szwedzkich mediach dotyczącym tragedii Katynia i wypadku samolotu pod Smoleńskiem "Szwedzi przeszli błyskawiczną lekcję historii".

Szwedzcy posłowie, politycy oraz dziennikarze, którzy przybyli na seminarium, mogli dowiedzieć się znacznie więcej o niezbyt znanej w Szwecji polskiej historii sprzed 70 lat. Szwedzki historyk i dziennikarz Peter Johnsson przedstawił historyczne następstwa zbrodni Stalina, natomiast prof. Kristian Gerner z Uniwersytetu w Lund odniósł się do politycznych skutków wymordowania polskich oficerówoficerów i inteligencji.

Niezwykle emocjonalnie zabrzmiała opowieść zaproszonej na spotkanie Elli Carlsson, która opowiedziała o traumie Katynia z perspektywy rodziny. Mąż jej matki zaginął w 1940 roku i przez lata trudno było dowiedzieć się oficjalnie o jego losach. Przy okazji spotkania okazało się, że w sali jest więcej osób ze szwedzko-polskich rodzin, w których ktoś bliski zginął w Katyniu lub innym obozie na wschodzie.

W szwedzkim parlamencie pokazano również krótki film dokumentalny, w którym Andrzeja Wajda opowiada o swojej pracy nad filmem "Katyń".

Seminarium zorganizowane zostało przez szwedzko-polską grupę parlamentarną w Riksdagu we współpracy z ambasadą RP w Sztokholmie, Instytutem Polskim w Sztokholmie, a także szwedzką instytucją edukacyjną Forum Foer Levande Historia.

Daniel Zyśk(PAP)

zys/ kar/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)