Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja potwierdza nadzwyczajny szczyt UE 17 września

0
Podziel się:

Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej spotkają się 17 września na
nadzwyczajnym szczycie w Brukseli - poinformował w piątek premier Szwecji, sprawującej obecnie
przewodnictwo w UE.

Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej spotkają się 17 września na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli - poinformował w piątek premier Szwecji, sprawującej obecnie przewodnictwo w UE.

Fredrik Reinfeldt zapowiedział, że unijny szczyt będzie poświęcony wypracowaniu wspólnego stanowiska na spotkanie G20, które odbędzie się tydzień później w Pittsburghu, w amerykańskim stanie Pensylwania.

Przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii przedstawili już swoje wspólne stanowisko na szczyt w Pittsburghu, domagając się m.in. ustanowienia wiążących regulacji dotyczących wynagrodzeń dla bankierów oraz sankcji dla banków, które nie zastosują się do tych zasad.

Propozycje kanclerz Angeli Merkel, prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego oraz premiera Gordona Browna zawiera ich wspólny list do pełniącej przewodnictwo w UE Szwecji. Treść listu opublikowały w czwartek służby prasowe rządu Niemiec.

"Odprężenie sytuacji na rynkach finansowych wywołała w niektórych instytucja sektora finansów wrażenie, że mogą powrócić do wzorców postępowania sprzed kryzysu. To nie może się wydarzyć" - oceniają przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Autorzy listu uważają, że wśród wniosków końcowych szczytu G20 w Pittsburghu powinno znaleźć się m.in. zobowiązanie do ustanowienia komisji ds. wynagrodzeń, złożonych z przedstawicieli zarządów banków, pracowników i kontrolerów ryzyka, które wypracowałyby reguły dotyczące ustalania wysokości wynagrodzeń w sektorze finansów.

Francuski "Le Figaro" napisał w piątek, że przywódcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii przypierają wspólnie Baracka Obamę do muru, aby na szczycie G20 zdecydował się na regulację płac bankierów na świecie.

Konserwatywna gazeta dostrzega we wspólnej inicjatywie sukces liderów Francji i Niemiec, którym udało się przekonać do swego stanowiska brytyjskiego premiera Gordona Browna. "Le Figaro" nie waha się nazwać dołączenia Wielkiej Brytanii do francusko-niemieckiej pary "rewolucją" w świecie finansów, dzięki której będzie możliwe wspólne stanowisko wszystkich krajów UE.

"Aby na wrześniowym szczycie G20 w Pittsburghu projekt umoralnienia kapitalizmu światowego stał się faktem, brakuje już tylko zaangażowania prezydenta Obamy" - podkreśla "Le Figaro". (PAP)

az/ ap/

4684843 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)