Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja: Premier Reinfeldt: Strategia lizbońska to porażka

0
Podziel się

Nie powiodły się starania Unii
Europejskiej o zostanie najbardziej dynamicznym regionem na
świecie w ramach tzw. strategii lizbońskiej - ocenił we wtorek
premier Szwecji Fredrik Reinfeldt.

bEiwbMwR

Nie powiodły się starania Unii Europejskiej o zostanie najbardziej dynamicznym regionem na świecie w ramach tzw. strategii lizbońskiej - ocenił we wtorek premier Szwecji Fredrik Reinfeldt.

Strategia lizbońska to plan rozwoju UE, przyjęty w stolicy Portugalii w 2000 roku. Zakładał on uczynienie z Unii w ciągu 10 lat najbardziej konkurencyjnego i dynamicznego regionu gospodarczego na świecie dzięki wykorzystaniu na wielką skalę wiedzy i innowacyjności. Dzięki strategii UE miała zdystansować USA.

"Nawet jeśli uczyniono postępy, trzeba powiedzieć, że strategia lizbońska - a tylko rok pozostał do jej oceny - jest porażką" - uznał szef szwedzkiego rządu w napisanym wspólnie z ministrem finansów Andersem Borgiem artykule, opublikowanym na łamach "Dagens Nyheter".

bEiwbMwT

Premier Szwecji, która od 1 lipca przejmuje przewodnictwo w UE, jest przekonany, że strategię lizbońską trzeba będzie "zrestartować".

"Uważamy, że przegląd i nowy start strategii lizbońskiej są konieczne. Trzeba to zainicjować jesienią tego roku i musi to pozostać priorytetową kwestią w pięcioletnim okresie, rozpoczynającym się od wyborów do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca" - uznał Reinfeldt.

Kluczowym elementem nowej strategii powinny być zrównoważone finanse publiczne. Ponownego określenia wymaga polityka zatrudnienia. "Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że problem bezrobocia jest większy niż wskazywałyby na to bieżące dane, mówiące o prawie 10-procentowym bezrobociu" - uznali szef szwedzkiego rządu i jego minister finansów.

O tym, że podjęta przez UE w ramach strategii lizbońskiej próba prześcignięcia USA zakończyła się "wielka porażką" mówił już jesienią 2004 roku odchodzący wtedy przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi. Wkrótce potem komisja ekspertów pod przewodnictwem byłego premiera Holandii Wima Koka uznała, że rządy krajów UE nie zrobiły wystarczająco dużo, aby prześcignąć USA. Na szczycie unijnym w 2005 roku wiele mówiono o potrzebie ożywienia strategii lizbońskiej, wzywając do skoncentrowania się na dwóch priorytetowych kwestiach - zwiększeniu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w UE. (PAP)

bEiwbMwZ

az/ ap/

1200 arch.

bEiwbMxu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)