Notowania

prokuratura
03.12.2010 18:01

Szwecja: Prokuratura: uzupełnilismy nakaz aresztowania Assange'a

Szwedzkie władze uzupełniły międzynarodowy nakaz aresztowania założyciela demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks Juliana Assange'a o elementy, których domagała się brytyjska policja - poinformowała w piątek szwedzka prokuratura.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szwedzkie władze uzupełniły międzynarodowy nakaz aresztowania założyciela demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks Juliana Assange'a o elementy, których domagała się brytyjska policja - poinformowała w piątek szwedzka prokuratura.

Assange jest poszukiwany listem gończym w związku z oskarżeniami o gwałt i molestowanie seksualne.

"Wysłaliśmy informacje, których domagała się brytyjska policja" - oświadczyła rzeczniczka prokuratury Karin Rosander.

Brytyjska agencja do walki z przestępczością zorganizowaną SOCA na razie nie zatwierdziła zatrzymania Assange'a, lecz wystąpiła o wyjaśnienia dotyczące międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez Szwedów. Według brytyjskiego dziennika "The Times", w nakazie znalazł się błąd.

Rosander powiedziała, że nie wie, czy brytyjskie władze uznały przesłane dodatkowe informacje za wystarczające, by działać z upoważnienia nakazu. "Przynajmniej nie usłyszeliśmy czegoś przeciwnego" - dodała.

"(Brytyjczycy) domagali się dodatkowych informacji dotyczących kary maksymalnej za wszystkie przestępstwa i występki. Zazwyczaj wysyłamy tylko te (informacje) dotyczące najpoważniejszych przestępstw", w tym wypadku gwałtu - tłumaczyła rzeczniczka.

"The Independent" napisał w czwartek, że Assange przebywa w Wielkiej Brytanii i policja zna miejsce jego pobytu.

Jak powiedziała rzeczniczka szwedzkiej prokuratury, nie można potwierdzić, że Assange przebywa w Anglii. Jak dodała, "nie jest jasne", co się wydarzy, gdy zostanie aresztowany - pisze agencja Reutera.

Assange zaprzecza oskarżeniom o gwałt i molestowanie, które wysunięto po jego spotkaniu z dwiema kobietami podczas wizyty w Szwecji w sierpniu br. Śledczy ujawniają niewiele szczegółów na temat tych oskarżeń, jednak z raportów policji wynika, że obie kobiety spotkały się z nim w związku z seminarium w Sztokholmie 14 sierpnia i wspólnie złożyły na niego skargę sześć dni później.

W czwartek szwedzki Sąd Najwyższy oddalił wtorkową apelację Assange'a o unieważnienia nakazu aresztowania go w celu przesłuchania. Decyzja sądu oznacza, że pozostają w mocy oba nakazy aresztowania: szwedzki i Interpolu. Adwokaci Assange'a zapowiedzieli odwołanie od nakazu ekstradycji.

Szwecja wydała nakaz aresztowania Assange'a przed rozpoczęciem publikowania przez jego demaskatorski portal internetowy poufnej korespondencji dyplomacji amerykańskiej.

Julian Assange uważa, że on i jego grupa znaleźli się na celowniku agencji wywiadowczych z USA i innych krajów, niezadowolonych z powodu przecieku tajnych dokumentów na temat wojny w Iraku i Afganistanie.(PAP)

cyk/ mc/ kar/

7826573 7826723 7826113 arch.

Tagi: prokuratura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz