Notowania

wiadomości
08.06.2011 12:13

Szwecja przedłuża misję wojskową w Libii

Szwedzkie wojsko pozostanie w Libii najpewniej do końca września - wynika z podpisanego w środę porozumienia centroprawicowego rządu z będącymi w opozycji Partią Socjaldemokratyczną oraz Zielonymi.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szwedzkie wojsko pozostanie w Libii najpewniej do końca września - wynika z podpisanego w środę porozumienia centroprawicowego rządu z będącymi w opozycji Partią Socjaldemokratyczną oraz Zielonymi. *

Na mocy zawartej umowy w misji wojskowej w Libii uczestniczyć będzie 4-5 myśliwców Gripen, które mają skoncentrować się na zadaniach zwiadowczych. Obecnie osiem szwedzkich samolotów pilnuje przestrzegania strefy zakazu lotów nad Libią.

Dodatkowo szwedzcy politycy chcą wysłać 20-25 marynarzy. Ich zadaniem będzie wsparcie załogi brytyjskiego okrętu wojennego uczestniczącego już w misji.

Misja Szwedów może być kontynuowana nawet w przypadku zawieszenia broni. Czas jej trwania jest uzależniony od decyzji NATO, do którego Szwecja nie należy, ale aktywnie wspiera, m.in. w Afganistanie. Według szwedzkiego ministra obrony Stena Tolgforsa NATO podejmie najprawdopodobniej decyzję o przedłużeniu międzynarodowej misji w Libii na okres trzech miesięcy, licząc od 1 lipca.

Decyzję o dalszym udziale szwedzkich wojsk w misji wojskowej w Libii będzie musiał jeszcze przegłosować parlament, na co ma czas do 22 czerwca, ale to już będzie tylko formalnością. Tradycyjnie udziałowi szwedzkich wojsk w międzynarodowych operacjach sprzeciwia się nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz