Notowania

wiadomości
01.07.2009 15:41

Szwecja: Sztokholm świętuje szwedzkie przewodnictwo w UE

Rozmowy polityków w Ratuszu, spotkanie z królem, powitanie czeskich rowerzystów i koncert w Skansenie - tak w Sztokholmie wygląda inauguracja przewodnictwa w Unii Europejskiej, które Szwecja przejmuje w środę od Czech.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rozmowy polityków w Ratuszu, spotkanie z królem, powitanie czeskich rowerzystów i koncert w Skansenie - tak w Sztokholmie wygląda inauguracja przewodnictwa w Unii Europejskiej, które Szwecja przejmuje w środę od Czech. *

Czesi już we wtorek nieoficjalnie przekazali pałeczkę Szwedom podczas otwarcia w sztokholmskim Domu Europejskim wystawy plakatów pt. "Europa bez barier", zaprojektowanych przez czeskich studentów.

Oficjalna inauguracja szwedzkiej prezydencji odbędzie się w środę wieczorem w sztokholmskim Skansenie - muzeum na otwartym powietrzu, w którym Szwedzi obchodzą swoje święta narodowe.

W uroczystości weźmie udział król Karol XVI Gustaw wraz z małżonką Sylwią, premier Fredrik Reinfeldt i inni członkowie rządu oraz goszcząca w Sztokholmie Komisja Europejska.

Do Skansenu mogą się również dostać wszyscy chętni, którzy wykupią normalny bilet wstępu. Ceremonię pokaże szwedzka telewizja SVT.

Od godz. 11.00 trwają w sztokholmskim Ratuszu spotkania członków Komisji Europejskiej ze szwedzkim rządem, poświęcone dyskusjom na temat najważniejszych kwestii szwedzkiej prezydencji.

Po południu delegacja z Brukseli zostanie przyjęta na zamku królewskim, a następnie łodzią uda się do położonego na wyspie (Djurgaarden) Skansenu na wieczorne uroczystości.

Wcześniej minister ds. europejskich Cecilia Malmstroem oraz jej czeski kolega Sztefan Fuele powitają grupę czeskich cyklistów, którzy na rowerach przybędą do Sztokholmu aż z Pragi.

Atrakcje przewidziane są również w parku Kungstraedgaarden w centrum miasta, gdzie będzie można m.in. dowiedzieć się, jak jeść ekologicznie oraz policzyć na specjalnym kalkulatorze emisję gazów cieplarnianych dla swojego gospodarstwa domowego.

Ekologia i zmiany klimatyczne to jeden z priorytetów szwedzkiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, która potrwa od 1 lipca do 31 grudnia 2009 roku. Pozostałe cele szwedzkiego przewodnictwa to m.in. walka z kryzysem ekonomicznym, współpraca prawna w ramach UE oraz strategia dla Morza Bałtyckiego.

Z okazji objęcia przewodnictwa stworzono specjalne logo w barwach narodowych Szwecji. Jest to żółta litera "S" na niebieskim tle. Przez cały 2009 rok jest również bita okolicznościowa moneta jednokoronowa, na której widnieje symboliczne przedstawienie wody, łączącej Szwecję z Finlandią.

Małgorzata Żylińska (PAP)

zyl/ klm/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz