Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja: W Karlskronie otwarto polski konsulat honorowy

0
Podziel się

Na terminalu w Karlskronie, gdzie przypływają promy z Polski, otwarto we
wtorek polski konsulat honorowy. Misję pomocy Polakom i ożywienia kontaktów szwedzko-polskich
powierzono dyrektorowi linii promowej Stena Line Karlskrona-Gdynia Niclasowi Martenssonowi.

bEiOsjdx

Na terminalu w Karlskronie, gdzie przypływają promy z Polski, otwarto we wtorek polski konsulat honorowy. Misję pomocy Polakom i ożywienia kontaktów szwedzko-polskich powierzono dyrektorowi linii promowej Stena Line Karlskrona-Gdynia Niclasowi Martenssonowi.

Nowy konsul honorowy powiedział PAP, że jego biuro na terminalu zawsze będzie otwarte dla Polaków i Szwedów, którzy będą szukać pomocy lub kontaktów w obu krajach.

"Mam nadzieję, że uda mi się również przełamać negatywne stereotypy wśród Szwedów na temat Polski" - powiedział Martensson. "Z mojego doświadczenia wynika, że nie ma większych problemów z Polakami, a jeśli coś się dzieje, to są to sprawy, które w równym stopniu dotyczą Szwedów" - dodał.

bEiOsjdz

"Polacy w Szwecji zachowują się coraz lepiej" - potwierdza konsul generalny RP w Malmoe Jarosław Łasiński. "Dlatego nowy konsul honorowy będzie przede wszystkim rozwijał relacje szwedzko-polskie. Oczywiście będzie również pierwszym kontaktem dla rodaków potrzebujących pomocy" - dodał konsul.

Niclas Martensson podszedł do nowej funkcji bardzo poważnie, właśnie zaczął uczyć się języka polskiego, obowiązkowe lekcje już pobierają również jego współpracownicy.

W uroczystości mianowania nowego konsula honorowego wzięli udział m.in. ambasador RP Adam Hałaciński, konsul generalny RP w Malmoe Jarosław Łasiński oraz władze gminy Karlskrona oraz województwa Blekinge.

Otwarcie polskiego konsulatu honorowego dla lokalnych polityków to bardzo ważne wydarzenie. "Bliskość Polski jest dla nas szansą na rozwój. Jesteście sąsiadem, który może nam również pomóc w naciskach na szwedzki rząd, aby więcej środków inwestowano w naszą infrastrukturę" - twierdzi wojewoda Blekinge Gunvor Engstroem.

bEiOsjdF

Konsulat honorowy w Karlskronie będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 10.

Niclas Martensson jest dyrektorem linii promowej Karlskrona-Gdynia od 2008 roku. Od 2010 roku sprawuje również funkcję dyrektora spółki Karlskrona Baltic Port, zarządzającej terminalem i portem w Karlskronie.

Konsul honorowy wykonuje powierzone mu funkcje niezależnie od działalności zawodowej. Za sprawowanie tej funkcji nie pobiera wynagrodzenia.

Konsulów honorowych RP powołuje minister spraw zagranicznych na pięcioletnią kadencję, po uzyskaniu zgody państwa przyjmującego.

bEiOsjdG

Z Karlskrony Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/ gma/

bEiOsjea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)