Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwedzka para królewska otworzyła "Dni języka szwedzkiego" w SWPS

0
Podziel się

Szwedzi są znacznie cieplejsi niż wskazywałby ten ponury obraz, jaki tworzą
kryminały - przekonywała królowa Szwecji Sylwia otwierając w czwartek w Warszawie konferencję "Dni
języka szwedzkiego", w tym roku poświęconą popularnym w Polsce szwedzkim kryminałom.

bEhVsLph

Szwedzi są znacznie cieplejsi niż wskazywałby ten ponury obraz, jaki tworzą kryminały - przekonywała królowa Szwecji Sylwia otwierając w czwartek w Warszawie konferencję "Dni języka szwedzkiego", w tym roku poświęconą popularnym w Polsce szwedzkim kryminałom.

Konferencja odbywa się w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Król Karol XVI Gustaw wraz z królową przybyli do SWPS o godzinie 11. Przywitały ich oklaski studentów skandynawistyki, pracowników naukowych uczelni oraz tłumaczy biorących udział w konferencji. Spotkanie przebiegało w niezobowiązującej atmosferze. Król i królowa, przywitani przez szefa Katedry Skandynawistyki na SWPS prof. Witolda Maciejewskiego, zeszli z przygotowanego dla nich podestu i przez ponad kwadrans rozmawiali z zebranymi.

bEhVsLpj

Potem królowa oficjalnie zainaugurowała trzydniową konferencję na temat języka szwedzkiego. "Dla porozumienia między ludźmi nie ma nic ważniejszego niż język. Dzięki znajomości języka możemy lepiej zrozumieć nasze społeczeństwa i kultury" - mówiła szwedzka królowa, która sama z pochodzenia jest Niemką.

Zwracając się do studentów i wykładowców na skandynawistyce, królowa Sylwia wyraziła nadzieję, że ich działania zainspirują szwedzkich studentów do nauki języka polskiego i tym samym do pogłębienia znajomości bogatej historii Polski i jej współczesności.

Odnosząc się do tematu tegorocznej edycji "Dni języka szwedzkiego", królowa przestrzegała: "Pamiętajcie, kryminały są wytworami fantazji. Dla mnie społeczeństwo szwedzkie jest znacznie bardziej ciepłe niż ten ponury obraz, który tworzą kryminały".

Na zakończenie wizyty na uczelni para królewska otrzymała w prezencie oprawione w ramę zdjęcie studentów wraz z ich wykładowcami, zrobione przed gmachem szkoły.

bEhVsLpp

Studenci, którzy mieli okazję porozmawiać z parą królewską, byli pod jej wrażeniem. "Bardzo sympatyczni ludzie, oboje żartowali, była taka luźna atmosfera, królowa pytała nas też o nasze plany na przyszłość związane z językiem szwedzkim" - relacjonowała w rozmowie z PAP Ewa, studentka trzeciego roku. Jej koleżanka, Marta, dodała, że królowa Sylwia pytała o sprawy związane z pracą tłumacza, bo sama się tym w przeszłości zajmowała.

Król Karol XVI Gustaw poznał swą przyszłą żonę w 1972 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium; Sylwia Sommerlath pracowała tam jako hostessa i tłumaczka. 19 czerwca 1976 roku para wzięła ślub. Mają troje dzieci.

"Dni języka szwedzkiego" odbywają się co dwa lata, na przemian w Warszawie i Poznaniu (na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza). Organizatorzy tegorocznej edycji nie kryli zadowolenia z tego, że udało się doprowadzić do spotkania uczestników konferencji ze szwedzką parą królewską. "Okazało się, że akurat w tych dniach będzie miała miejsce wizyta królewska, dzięki pomocy ambasady udało nam się połączyć te dwa wydarzenia" - mówiła PAP Małgorzata Kłos z Katedry Skandynawistyki.(PAP)

hgt/ son/ ura/

bEhVsLpK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)