Notowania

wiadomości
09.06.2011 12:47

T. Mazowiecki odebrał tytuł honorowego obywatela rodzinnego Płocka

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r., obecnie doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, odebrał w czwartek tytuł Honorowego Obywatela Płocka - swego rodzinnego miasta. Uroczystość odbyła się podczas specjalnej sesji płockich radnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r., obecnie doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, odebrał w czwartek tytuł Honorowego Obywatela Płocka - swego rodzinnego miasta. Uroczystość odbyła się podczas specjalnej sesji płockich radnych.

Dziękując za wyróżnienie, Mazowiecki powiedział, że przyznany tytuł uważa za wielki dar. "Wszystko, co starałem się robić dla Polski, było także dla Płocka" - podkreślił b. premier. Życzył rodzinnemu miastu "mądrych, rozwojowych inicjatyw i dbałości o stare dziedzictwo".

Mazowiecki ze wzruszeniem wspominał rodziców, dzieciństwo i wczesną młodość spędzoną w Płocku, a także "pełen grozy" okres hitlerowskiej okupacji. Przyznał, że są to dla niego "ślady niezatarte w pamięci".

"Nie zapomnę nigdy strasznego momentu bezsilności, gdy z okien szpitala św. Trójcy, gdzie pracowałem jako goniec, patrzyłem na exodus ludności żydowskiej, wyprowadzanej pod eskortą esesmanów, dokąd - nie wiedzieliśmy. Kobiety miały na rękach płaczące, małe dzieci. My nie mogliśmy podać im nawet chleba" - mówił łamiącym się głosem.

Mazowiecki powiedział, że wyniósł z rodzinnego miasta "fluidy historyczne" Płocka, a także wiarę, ukształtowaną przez rodzinny dom i miejscowych duszpasterzy oraz zaangażowanie społeczne, którego początkiem była działalność w samorządzie szkolnym.

Jan Lityński, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, który uczestniczył w uroczystości, podkreślił, że szczególną cechą Mazowieckiego jest "jasna myśl, otwartość na argumenty i oponenta". Dodał, iż liczy na to, że uda się namówić b. premiera do napisania autobiografii. Lityński podczas uroczystości odczytał też list od prezydenta.

Jak podkreśliła przewodnicząca płockiej Rady Miasta Elżbieta Gapińska (PO), tytuł honorowego obywatela przyznano Mazowieckiemu za jego działalność na rzecz rozwoju demokracji i w dowód wdzięczności za zasługi dla Płocka.

"Każde miasto ma swoich bohaterów, wybitne postaci. Taką wybitną postacią dla Płocka jest pan, panie premierze. Dziękuję panu za lata ciężkiej pracy dla Polski" - mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO).

Na uroczystości obecni byli m.in. synowie Mazowieckiego: Adam, Michał i Wojciech oraz biskup płocki Piotr Libera i wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Mazowiecki - polityk, publicysta, działacz opozycji w czasach PRL, a obecnie doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, urodził się w Płocku 18 kwietnia 1927 r. W 1946 r. ukończył tam Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, najstarszą polską szkołę i jedną z najstarszych w Europie, istniejącą od 1180 r. Jego rodzice, ojciec - lekarz i matka, prowadząca fundację dla ubogich, związani byli z płockim szpitalem Św. Trójcy.

W 2000 r. w plebiscycie lokalnych mediów Mazowiecki został wybrany przez mieszkańców miasta na Płocczanina Stulecia. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mb/ son/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz