Notowania

wiadomości
25.10.2013 17:38

Tablica ku czci prymasa Augusta Hlonda na Jasnej Górze

Pamiątkowa tablica z brązu, poświęcona pamięci prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda zostanie w sobotę odsłonięta na Jasnej Górze - poinformowało w piątek biuro prasowe Jasnej Góry. 22 października obchodzono 65. rocznicę jego śmierci.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pamiątkowa tablica z brązu, poświęcona pamięci prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda zostanie w sobotę odsłonięta na Jasnej Górze - poinformowało w piątek biuro prasowe Jasnej Góry. 22 października obchodzono 65. rocznicę jego śmierci.

Około dwumetrowa płyta z brązu została umieszczona przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Jej fundatorem jest - jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry - Rodzina Salezjańska, do której należał także kardynał August Hlond. "W ten sposób polscy salezjanie chcą uczcić swojego wybitnego współbrata, prymasa Polski" - poinformowano.

Tablica ku czci prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, zawiera tekst Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, który został wypowiedziany przez niego 8 września 1946 roku na Jasnej Górze w obecności miliona wiernych i całego episkopatu. "Tobie i Twojemu Niepokalanemu Sercu poświęcamy siebie, naród cały i wskrzeszoną Rzeczpospolitą" - mówi fragment ślubowania.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się w sobotę po mszy w Kaplicy Matki Bożej.

W woj. śląskim, decyzją radnych sejmiku, 2013 rok jest poświęcony pamięci kard. Augusta Hlonda - pochodzącego z Górnego Śląska pierwszego biskupa diecezji katowickiej, prymasa Polski w latach 1926-1948. We wtorek 22 października obchodzono 65 rocznicę jego śmierci.

August Hlond urodził się na granicy Brzęczkowic i Mysłowic w 1881 roku, był wychowankiem salezjanów, ukończył studia w Rzymie. Po złożeniu ślubów zakonnych, a potem kapłańskich, po I wojnie światowej organizował Kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku - najpierw jako administrator apostolski, a potem jako pierwszy biskup diecezji katowickiej.

Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Zdecydował o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący do dziś tygodnik "Gość Niedzielny". W 1926 roku mianowany prymasem Polski stanął na czele Kościoła katolickiego w Polsce.

Po wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie. W Rzymie powstały dwa obszerne raporty o sytuacji Kościoła w okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju tworzył administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do ich integracji z resztą kraju. Zmarł 22 października 1948 roku w Warszawie (pogrzeb odbył się 26 października). Na swego następcę wyznaczył Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 roku trwa jego proces beatyfikacyjny. (PAP)

ktp/ mtb/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz