Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tablica na budynku synagogi upamiętniła zamordowanych poznańskich Żydów

0
Podziel się:

Poznańskich Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej upamiętniła
tablica odsłonięta w piątek na budynku dawnej synagogi. Tablicę odsłonili wspólnie prezydent
Poznania Ryszard Grobelny i przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska Ilona Dworak-Cousin.

Poznańskich Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej upamiętniła tablica odsłonięta w piątek na budynku dawnej synagogi. Tablicę odsłonili wspólnie prezydent Poznania Ryszard Grobelny i przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska Ilona Dworak-Cousin.

Napis na tablicy głosi: "Pamięci Żydów poznańskich zamordowanych w latach 1939 - 1945 przez niemieckich okupantów. W tym budynku znajdowała się synagoga zbezczeszczona i zamieniona na pływalnię przez Niemców podczas II wojny światowej". Informacja umieszczona została w języku polskim, hebrajskim i angielskim.

"W Poznaniu jest wiele, coraz bardziej zauważanych miejsc, które nawiązują do historii poznańskich Żydów, ich życia i pracy. Ta tablica przypomina nie tylko fakt życia Żydów w Poznaniu, ale także fakt eksterminacji narodu żydowskiego, który objął również Żydów tu mieszkających" - powiedział Ryszard Grobelny.

Jak powiedziała PAP przewodnicząca poznańskiego oddziału Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Alicja Kobus, odsłonięcie tablicy jest ważnym wydarzeniem. "W ten sposób stajemy się wzorem dla innych, pokazujemy, że chociaż w ten sposób możemy uhonorować tragedię narodu żydowskiego" - podkreśliła.

Kobus dodała, że tuż przed II wojną światową w Poznaniu było ok. 2-3 tys. Żydów, niemiecką okupację przeżyły nieliczne osoby. Obecnie poznańska gmina żydowska liczy ok. 50 osób.

W ramach trwających w Poznaniu uroczystości, w niedzielę odbędzie się wręczenie trzem rodzinom medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznanych przez Yad Vashem. Tego samego dnia w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu zaplanowano Dzień Izraela, w trakcie którego zespoły i chóry będą śpiewały pieśni żydowskie.

Zwieńczeniem obchodów będzie miejski festyn - święto ulicy Żydowskiej. W jego trakcie odbędą się koncerty, promocje książek o tematyce żydowskiej, będzie też można spróbować potraw żydowskich przygotowanych przez restauratorów. (PAP)

rpo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)