Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tablice interaktywne dla kujawsko-pomorskich szkół

0
Podziel się

Ponad 2300 interaktywnych tablic trafi w najbliższym czasie do szkół
publicznych w regionie kujawsko-pomorskim. Przedsięwzięcie pochłonie prawie 30 mln zł. Pieniądze
pochodzą od samorządu wojewódzkiego i z funduszy unijnych.

bEiRjzLp

Ponad 2300 interaktywnych tablic trafi w najbliższym czasie do szkół publicznych w regionie kujawsko-pomorskim. Przedsięwzięcie pochłonie prawie 30 mln zł. Pieniądze pochodzą od samorządu wojewódzkiego i z funduszy unijnych.

"W ramach realizowanego wspólnie przez samorząd województwa i samorządy lokalne projektu zakupionych zostanie 2346 zestawów urządzeń, które trafią do 627 szkół w całym województwie. To największy tego typu projekt w Polsce, zakłada wyposażenie w takie urządzenie niemal każdej klasy pierwszej, drugiej i trzeciej szkoły podstawowej w regionie" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Na jeden zestaw złoży się tablica interaktywna wraz z oprogramowaniem, specjalistyczny projektor o krótkiej ogniskowej oraz notebook. W każdej szkole znajdzie się również wizualizer, czyli urządzenie, które pozwala pokazywać przedmioty lub dokumenty w powiększeniu, wykorzystując w tym celu projektor.

bEiRjzLr

W wyniku przetargu sprzęt dostarczy konsorcjum firm z Poznania i Warszawy. Koszt zakupu sprzętu wyniesie 28,98 miliona złotych, przy cenie jednego zestawu (tablica, laptop, projektor oraz zawieszenie ścienne) - 11,7 tysiąca złotych.

Usługa przewiduje też montaż urządzeń w szkołach i techniczne przeszkolenie nauczycieli z obsługi tablic.

"Dzięki tak dużemu zleceniu udało nam się obniżyć cenę pojedynczego zestawu o kilka tysięcy złotych. Wyposażenie szkół w tablice interaktywne to największy unijny projekt tego typu, którego skala wdrożenia nie miała dotąd w Polsce precedensu, ale co najważniejsze, już niedługo prawie sto tysięcy uczniów korzystać będzie codziennie z tego nowoczesnego urządzenia edukacyjnego i bawić się nauką" - podkreślił marszałek Całbecki.

Tablica interaktywna to urządzenie edukacyjne, które działa podobnie jak dotykowy ekran. Podłączenie do niej komputera umożliwia za jej pomocą obsługiwanie każdego programu uruchomionego w komputerze. Oprócz tego można na niej pracować, jak na zwykłej tablicy, sporządzać notatki, a następnie zapisać i wydrukować zawartość ekranu.

bEiRjzLx

Partnerami przedsięwzięcia, finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zostało 156 jednostek samorządu terytorialnego z regionu. Pierwsze 1,2 tysiąca zestawów trafi do szkół jeszcze w tym roku, a pozostałe w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Nauczyciele uczą się też obsługi tablic interaktywnych oraz poznają możliwości wykorzystania tych urządzeń w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowskie projektu edukacyjnego "Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty". (PAP)

olz/ ls/ jra/

bEiRjzLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)