Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tadeusz Konwicki - Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej"

0
Podziel się:

Tadeusz Konwicki, wybitny polski pisarz i reżyser, otrzymał w piątek tytuł
Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Jest pierwszym pisarzem, który otrzymał ten tytuł, przyznawany
przez "Gazetę Wyborczą" od 1999 roku.

Tadeusz Konwicki, wybitny polski pisarz i reżyser, otrzymał w piątek tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Jest pierwszym pisarzem, który otrzymał ten tytuł, przyznawany przez "Gazetę Wyborczą" od 1999 roku.

"Honorujemy twórcę dla polskiej literatury wyjątkowego. Jesteśmy wdzięczni za to, że ten niespieszny przechodzień zatrzymał się nad Wisłą i wspiera nas swoją twórczością. Wierzymy, że dzięki niemu staliśmy się mądrzejsi i mniej lękliwi" - cytuje wypowiedź Adama Michnika portal wyborcza.pl.

Tadeusz Konwicki - znakomity pisarz i reżyser filmowy - urodził się w 1926 r. w Nowej Wilejce pod Wilnem. Ukończył liceum na tajnych kompletach podczas II wojny. Jako żołnierz Brygady Oszmiańskiej AK brał udział w akcji "Burza" na terenach Wileńszczyzny. Po rozbrojeniu i internowaniu przez Armię Czerwoną oddziałów wileńskiej AK walczył w partyzantce antysowieckiej. W 1945 r. na fałszywych papierach przyjechał do Polski, gdzie podjął studia polonistyczne na UJ i UW.

Jest autorem powieści takich jak "Sennik współczesny", "Wniebowstąpienie", "Nic albo nic", "Mała Apokalipsa", "Bohiń". Filmy w reżyserii Tadeusza Konwickiego - "Ostatni dzień lata" (1958), "Zaduszki" (1961), "Salto" (1965), "Jak daleko stąd, jak blisko" (1971) - przeszły do klasyki polskiej kinematografii.

Konwicki wyreżyserował też "Dolinę Issy" (wg powieści Czesława Miłosza) i "Lawę" (wg "Dziadów" Adama Mickiewicza)
. Jest ponadto autorem filmowych scenariuszy - m.in. do dzieł Jerzego Kawalerowicza "Matka Joanna od Aniołów" (1961) i "Faraon" (1966) oraz do "Jowity" Janusza Morgensterna (1967). W latach 1956-1968 był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kadr".

Tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej" przyznawany jest od 1999 roku wybitnym postaciom świata polityki i kultury. Do tej pory laureatami byli m.in: Vaclav Havel, Bronisław Geremek, abp Józef Życiński, Andrzej Wajda, Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski. (PAP)

ekr/ hes/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)