Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tadić ma rozwiązanie kwestii Kosowa. Chce jak Irlandia

0
Podziel się:

Prezydent Serbii Boris Tadić zaproponował rozwiązanie problemu Kosowa według wzorca irlandzkiego dodając, że choć Irlandia nie uznaje podziału swego terytorium, to jest członkiem Unii Europejskiej.

Tadić ma rozwiązanie kwestii Kosowa. Chce jak Irlandia
(ec.europa.eu)

Prezydent Serbii Boris Tadić zaproponował rozwiązanie problemu Kosowa według wzorca irlandzkiego dodając, że choć Irlandia nie uznaje podziału swego terytorium, to jest członkiem Unii Europejskiej.

_ - Istnieje model Irlandii. Republika Irlandii nie uznaje podziału integralnego terytorium kraju wyspy, a jest mimo to członkiem UE - oświadczył prezydent w wywiadzie dla macedońskiego dziennika _Dnewnik. Tadić nie rozwinął swojej koncepcji.

Konstytucja Irlandii mówi o _ unifikacji Irlandii wyłącznie środkami pokojowymi i za zgodą, wyrażoną w sposób demokratyczny, większości ludu podlegającego dwóm jurysdykcjom _, czyli mieszkańców Irlandii i należącej do Wielkiej Brytanii Irlandii Północnej.

_ - Serbia nie ma złudzeń, co do możliwości powrotu Kosowa _ w obręb jej terytorium, _ ale nie rezygnuje z negocjacji, by na jej prośbę można było znaleźć praktyczne rozwiązanie _ - powiedział Tadić.

Przywódcy unijni odłożyli niedawno na początek 2012 roku decyzję w sprawie przyznania Serbii statusu państwa kandydującego do UE. Zwłaszcza Niemcy naciskają na Serbię domagając się, by poprawiła swe relacje z Kosowem.

Na niedawnym szczycie UE w Brukseli, na którym oczekiwano rozstrzygnięcia w sprawie Serbii, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewnił, że UE _ będzie nadal oceniać postępy Serbii, a jasnym celem jest _nadanie statusu kandydata".

Sprzeciw Berlina wobec przyznania Belgradowi statusu kandydata do członkostwa w UE popierany jest m.in. przez rządy Austrii i Holandii. Serbia _ nie powinna rezygnować _ ze swej przyszłości w Unii Europejskiej - podkreślił Tadić, gdy przywódcy UE nie podjęli decyzji o przyznaniu Serbii statusu kandydata.

Komisja Europejska wnioskowała w październiku o przyznanie Serbii statusu kandydata bezwarunkowo, ale datę otwarcia negocjacji akcesyjnych uzależniła od poprawy stosunków z dawną prowincją - Kosowem. Belgrad odmawia uznania proklamowanej w 2008 roku niepodległości Kosowa. Zawarł jednak z Prisztiną porozumienie o wspólnej kontroli przejść granicznych.

O Serbii i Kosowie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t102611.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tadic;sceptyczny;po;starciach;w;kosowie,86,0,978518.html) Po starciach oddalili sie od wstąpienia do UE? Wczoraj dwóch żołnierzy niemieckich z sił KFOR zostało ranionych w północnym Kosowie z broni palnej, a 23 żołnierzy odniosło obrażenia w bezpośrednich starciach z Serbami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t97553.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/status;kandydata;dla;serbii;nadal;niepewny,153,0,982937.html) Chwalą, ale na tym koniec. Żadnych ustępstw Na drodze do Unii nadal stoją relacje kraju z Kosowem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t97553.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/serbski;minister;nie;wyklucza;nowej;wojny;o;kosowo,5,0,975621.html) Groźba wojny w Europie? Fala oburzenia Serbski minister spraw wewnętrznych Ivica Daczić powiedział, że nie można wykluczyć nowego konfliktu o Kosowo.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)