Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tadżykistan zablokował dostęp do Facebooka i portali informacyjnych

0
Podziel się:

Władze Tadżykistanu zablokowały dostęp do Facebooka i dwóch
rosyjskojęzycznych stron, które zamieściły krytyczny artykuł na temat prezydenta Emomalego
Rachmona, rządzącego od blisko 20 lat - poinformowali w sobotę przedstawiciele dwóch providerów.

Władze Tadżykistanu zablokowały dostęp do Facebooka i dwóch rosyjskojęzycznych stron, które zamieściły krytyczny artykuł na temat prezydenta Emomalego Rachmona, rządzącego od blisko 20 lat - poinformowali w sobotę przedstawiciele dwóch providerów.

Zamknięcie dostępu nakazał państwowy urząd telekomunikacji - powiedzieli agencji Reutera zastrzegający sobie anonimowość miejscowi dostawcy usług internetowych. Użytkownicy, którzy próbowali wejść na Facebooka lub na którąś z dwóch stron, gdzie opublikowano artykuł, byli automatycznie przekierowywani na stronę główną dostawcy.

Zaostrzona kontrola internetu w Tadżykistanie to powtórzenie posunięć w innych poradzieckich państwach Azji Środkowej, gdzie autorytarni przywódcy nieufnie odnoszą się do portali społecznościowych, które odgrywają ważną rolę w rewolucjach w świecie arabskim i w masowych protestach w Rosji.

"Dziś rano wdrożyliśmy rozporządzenie urzędu i zablokowaliśmy strony facebook.com, tjknews.com i zvezda.ru" - powiedział jeden z providerów. "Nie mogliśmy się nie zastosować do instrukcji" - dodał.

Rachmon rządzi od 1994 r. Tadżykistanem - państwem liczącym 7,5 mln mieszkańców, graniczącym z Afganistanem i Chinami. Mimo że media mają tam mniej ograniczeń niż w sąsiednim Uzbekistanie, w ostatnich miesiącach także w Tadżykistanie dochodziło do zatrzymań dziennikarzy.

Artykuł, który, jak się sądzi, był przyczyną posunięć władz, był zatytułowany "Tadżykistan w przeddzień rewolucji".

Kolejne wybory prezydenckie mają się odbyć w 2013 r. Gdyby Rachmon je wygrał, zapewniłby sobie kolejne siedem lat rządzenia.(PAP)

mmp/ kar/

10920070

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)