Notowania

tajlandia
23.10.2009 09:17

Tajlandia: Król pokazał się publicznie po raz pierwszy od miesiąca

81-letni król Tajlandii Bhumibol Adulyadel pokazał się w piątek publicznie po raz pierwszy od ponad miesiąca.

Podziel się
Dodaj komentarz

81-letni król Tajlandii Bhumibol Adulyadel pokazał się w piątek publicznie po raz pierwszy od ponad miesiąca.

Kanał 9 telewizji publicznej pokazał monarchę siedzącego w elektrycznym wózku inwalidzkim w szpitalu Siriraj w Bangkoku w otoczeniu setek sympatyków. Towarzyszył mu personel medyczny, pomagając kierować wózkiem.

Król, który miał na sobie jasnoniebieską koszulę z krótkimi rękawami, a nogi przykryte kocem, wyglądał - jak pisze agencja Reutera - słabowito. W pewnym momencie powoli podniósł rękę.

Król 19 września trafił do szpitala z gorączką, uczuciem zmęczenia i brakiem apetytu. Miał też kłopoty z płucami.

W październiku 2007 roku Bhumibol spędził trzy tygodnie w szpitalu z objawami niewielkiego zawału. W zeszłym roku z powodu zapalenia przełyku nie mógł wygłosić tradycyjnej mowy w swoje urodziny.

Zdrowie Bhumibola, najdłużej panującego monarchy świata, to w Tajlandii nadzwyczaj wrażliwa kwestia, ponieważ wiąże się ze sprawą sukcesji. Jego syn i następca tronu, książę Vajiralongkorn, nie cieszy się takim poparciem jak ojciec, którego darzy czcią większość Tajów. Z tego powodu zdrowie króla śledzą także rynki finansowe, zwłaszcza w kontekście pogłębiającego się w kraju kryzysu politycznego, który uderzył już w zagraniczne inwestycje w Tajlandii, będącej drugą gospodarką Azji Południowo-Wschodniej. (PAP)

mw/ ro/

4991464 4991426 arch.

Tagi: tajlandia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz