Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tajlandia: Nakaz aresztowania przywódcy demonstrantów

0
Podziel się

#
informacja o nakazie aresztowania lidera demonstracji
#

bEriGvud

# informacja o nakazie aresztowania lidera demonstracji #

26.11. Bangkok (PAP/AFP, Reuters) - Tajlandzkie władze wydały we wtorek nakaz aresztowania przywódcy demonstracji, której uczestnicy okupują od poniedziałku budynek resortu finansów w Bangkoku. Demonstranci domagają się dymisji premier Tajlandii Yingluck Shinawatry.

Pułkownik Sunthorn Kongklam z komisariatu obejmującego rewir, w którym znajduje się ministerstwo, zarekomendował, by lider protestów, były wicepremier, a obecnie opozycyjny deputowany Suthep Thaugsuban sam oddał się w ręce policji. Jeśli tak się nie stanie policja aresztuje go, niezależnie od tego, gdzie będzie przebywał - ostrzegł. Źródła policyjne podały jednocześnie, że nie zostanie on aresztowany na wiecu, ponieważ służby zobowiązały się do niestosowania przemocy.

bEriGvuf

64-letni Suthep od poniedziałku stoi na czele okupacji ministerstwa finansów w Bangkoku. Tego dnia demonstranci weszli także na teren MSZ, ale następnie się stamtąd wycofali.

We wtorek antyrządowi demonstranci zajęli kolejne resorty - transportu, turystyki i rolnictwa. Protestujący pilnują, by nikt nie wchodził do środka. Ok. 1,5 tys. ludzi zebrało się przed chronioną przez służby bezpieczeństwa siedzibą MSW, grożąc szturmem. Zapowiedzieli również, że odetną w budynku wodę i elektryczność.

W całym Bangkoku od poniedziałkowego wieczoru widać wzmocnioną obecność policji. Na obszar całej stolicy rozszerzono obowiązywanie specjalnej ustawy dotyczącej bezpieczeństwa, która daje możliwość wprowadzenia godziny policyjnej lub zakazania zgromadzeń.

Specjalne przepisy wprowadzono w sierpniu w trzech stołecznych dzielnicach, gdzie odnotowano pierwsze oznaki niepokojów politycznych.

bEriGvul

Po kilku tygodniach niemal codziennej mobilizacji dziesiątki tysięcy przeciwników premier Tajlandii oraz jej brata, byłego premiera Thaksina Shinawatry, obalonego w 2006 roku w zamachu stanu, nasiliły protest. Thaksin pozostaje w centrum życia politycznego kraju, mimo że formalnie przebywa na uchodźstwie. W 2008 roku został on skazany na więzienie za korupcję.

Antyrządowe demonstracje zapoczątkowało poparcie przez rząd projektu ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót Thaksina Shinawatry do Tajlandii. Prace nad projektem ustawy amnestyjnej zostały wkrótce potem wstrzymane, przynajmniej na razie, ale demonstracje nie ustały. Yingluck Shinawatra jest dość powszechnie postrzegana jako reprezentantka interesów swego przebywającego poza krajem brata, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu. (PAP)

ksaj/ ro/

15142326 15142483 15141649 15141586 arch.

bEriGvuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)