Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tajlandia: Starcia w Bangkoku - liczba zabitych wzrosła do 24

0
Podziel się

24 osoby zginęły w stolicy Tajlandii Bangkoku pod koniec bieżącego
tygodnia w starciach antyrządowych demonstrantów z siłami bezpieczeństwa - poinformowano w sobotę.
Osiem osób poniosło śmierć w niedzielę.

bEgDrPOt

*24 osoby zginęły w stolicy Tajlandii Bangkoku pod koniec bieżącego tygodnia w starciach antyrządowych demonstrantów z siłami bezpieczeństwa - poinformowano w sobotę. Osiem osób poniosło śmierć w niedzielę. *

Jak podano, wszyscy zabici to cywile. Nie ma wśród nich żadnego cudzoziemca. Rannych zostało około 180 osób, w tym trzech obcokrajowców - Polak, Birmańczyk i kanadyjski kamerzysta telewizji France 24.

Do starć między demonstrantami a wojskiem doszło na trasie do obozowiska uczestników antyrządowego protestu w centrum bankowo-handlowym Bangkoku. Żołnierze użyli gazu łzawiącego i kul gumowych.

bEgDrPOv

Główne miejsce protestu, obejmujące powierzchnię 3 kilometrów kwadratowych, jest okupowane od pięciu tygodni. Akcję tę prowadzą przedstawiciele uboższych warstw społeczeństwa, oskarżających władze o lekceważenie ich interesów i domagających się przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Ze względu na ubiór nazywani są "czerwonymi koszulami".

Jak podała agencja dpa, cywile i dziennikarze nie mają obecnie dostępu na obsadzony przez demonstrantów teren, który wojsko otoczyło zaporami z drutu kolczastego. Dobiegały zza nich wciąż odgłosy salw karabinowych. Z daleka widać tam było dym, niektóre barykady płonęły.

W dzielnicy Klong Tey protestujący palili w sobotę opony i rzucali butelkami z płynem zapalającym, podczas gdy żołnierze strzelali z broni automatycznej w powietrze, próbując zmusić demonstrantów, by się rozproszyli.

Premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva oświadczył w sobotę, że siły bezpieczeństwa nie ustąpią, ale będą nadal działać na rzecz uśmierzenia protestów, którym coraz częściej towarzyszą akty przemocy.

bEgDrPOB

"Rząd musi postępować naprzód. Nie możemy ustąpić. To, co robimy jest z korzyścią dla kraju. Nie możemy pozostawić kraju w rękach uzbrojonych grup" - powiedział premier w transmitowanym przez telewizję przemówieniu. Zaznaczył, że do szeregów "czerwonych koszul" przeniknęła pewna liczba terrorystów.

Protestujący zarzucają obecnej koalicji rządowej, że doszła do władzy dzięki manipulacjom sądowym i poparciu wojskowych. (PAP)

dmi/ mc/

6240488 6240491 6240658 6240713 6240866

bEgDrPOW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)