Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tajne rozmowy z liderem talibów. Oszust wziął pieniądze

0
Podziel się

Człowiek, który przyszedł na negocjacje nie był mułłą Mansurem

Tajne rozmowy z liderem talibów. Oszust wziął pieniądze
(PAP/EPA)
bEhijwmt

*Człowiek, który miał prowadzić tajne rozmowy w imieniu talibów z władzami Afganistanuw ubiegłym miesiącu, nie był mułłą Ahtarem Muhammadem Mansurem, za którego się podawał, ani nawet członkiem kierownictwa talibów - napisał we wtorek _ The New York Times _. *

Według dziennika, USA i Afgańczycy przyznali, że mężczyzna podający się za wysokiego przedstawiciela talibów, który z pomocą NATO zasiadał do rozmów z afgańskim rządem, jest oszustem.

_ - To nie on _ - powiedział jeden z zachodnich dyplomatów w Kabulu, zaangażowany w rozmowy. _ - A my daliśmy mu dużo pieniędzy _ - dodał. Amerykanie potwierdzili, że nie był to ani Mansur, ani nawet inny członek kierownictwa talibów.

bEhijwmv

Przedstawiciele NATO i Afganistanu poinformowali, że trzykrotnie spotkali się z mężczyzną, który przybył z Pakistanu, gdzie schronili się przywódcy Talibanu. Ich fałszywy przedstawiciel rozmawiał także z prezydentem Afganistanu Hamiderm Karzajem. Do Kabulu przyleciał samolotem NATO - podała gazeta.

Amerykanie twierdzą teraz - jak pisze _ NYT _ - że od początku byli sceptyczni co do tożsamości mężczyzny podającego się za mułłę Mansura, uważanego za drugą osobę w kierownictwie talibów po liderze mulle Mohammadzie Omarze.

Poważne wątpliwości pojawiły się po trzecim spotkaniu z talibami, w Kandaharze. Człowiek, który znał Mansura przed laty, powiedział władzom afgańskim, że mężczyzna siedzący przy stole, nie przypomina go.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t117061.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ponad;dwa;miesiace;po;wyborach;wciaz;licza;glosy,243,0,715251.html) Ponad dwa miesiące po wyborach wciąż liczą głosy

bEhijwmB

Prezydent Afganistanu opracował plan pojednania i polityki wyciągniętej ręki. Przewidywał on sfinansowanie programu skierowanego do szeregowych rebeliantów, którzy złożą broń w zamian za zatrudnienie i pieniądze, a jednocześnie zaapelował do przywódców talibów, w tym mułły Omara, by przystąpili do negocjacji pokojowych.

Władze Afganistanu twierdzą, że rozmowy pokojowe z talibami toczą się od kilku miesięcy. Jednak mułła Omar nazwał doniesienia o negocjacjach _ zwykłą propagandą _ wroga.

Przed szczytem NATO w Lizbonie, gdzie temat Afganistanu zajmował najważniejsze miejsce w porządku obrad, Omar powtórzył, że negocjacje dotyczące zakończenia konfliktu nie będą możliwe, dopóki cudzoziemscy żołnierze - obecnie jest ich ok. 150 000 - nie opuszczą jego kraju.

W sobotę na szczycie w Lizbonie przywódcy niemal 50 krajów uczestniczących w dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) przyjęli plan stopniowego przekazywania od 2011 r. do końca 2014 r. odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju Afgańczykom - niemal 10 lat od rozpoczęcia amerykańskiej operacji w Afganistanie.

bEhijwmC

Ale kalendarz nie jest rygorystyczny; jego realizacja będzie uzależniona od sytuacji w terenie.Afgańczycy nie zostaną pozostawieni sami sobie - zapewniali sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen i prezydent USA Barack Obama.

Czytaj w Money.pl

bEhijwmW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)