Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
talibowie
16.08.2010 11:07

Talibowie proponują NATO wspólne śledztwo

Chodzi o sprawę cywilnych ofiar krwawej wojny trwającej w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Photo Courtesy of U.S. Army)

Chodzi o sprawę cywilów zabitych w tym kraju. Przed kilkoma dniami ONZ oskarżyło bojowników talibskich, że są odpowiedzialni za większość strat wśród ludności cywilnej w Afganistanie.

W komunikacie przesłanym AFP dowództwo talibów zaproponowało utworzenie _ komisji składającej się ze specjalnych przedstawicieli Organizacji Konferencji Islamskiej, oenzetowskich agencji praw człowieka oraz reprezentantów sił NATO i Islamskiej Republiki Afganistanu _. Komisja ta miałaby za zadanie _ prowadzenie śledztwa w sprawie strat cywilnych w kraju _.

Dowództwo talibów uważa, że komisja powinna mieć dostęp do stref, które kontrolują talibowie. Inicjatywę poparła ARM - organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną praw człowieka w Afganistanie - zwróciła się też do afgańskiego rządu i do ONZ, aby pozytywnie odniosły się do tego pomysłu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t97534.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganscy;zolnierze;znalezli;ciala;wielu;zachodnich;lekarzy,116,0,652660.html)Żołnierze znaleźli ciała zachodnich lekarzy

ARM zażądała jednocześnie od talibów _ konkretnych gwarancji dotyczących bezpieczeństwa śledczych _ oraz zaprzestania zamachów samobójczych i podkładania bomb własnej roboty.

Przedstawicielstwo ONZ w Kabulu opublikowało w zeszły wtorek raport, wskazujący że ponad 1 200 cywili zostało zabitych w pierwszej połowie 2010 roku - o 25 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według raportu, bojownicy talibscy zabijają średnio siedem razy więcej ludzi niż siły międzynarodowe i wojsko afgańskie. Talibowie odpowiadają za trzy czwarte działań, w wyniku których zginęli lub zostali ranni ludzie. Talibowie określili raport ONZ jako _ propagandę _.

Czytaj w Money.pl

Tagi: talibowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz