Notowania

afganistan
28.10.2009 06:46

Talibowie zaatakowali budynek ONZ w Kabulu

Zginęło dwanaście osób. Afgańskie władze informują, że zneutralizowały napastników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/atak;talibow;na;budynek;onz;w;kabulu,galeria,3023,0.html) aktualizacja: 9:10

Władze afgańskie poinformowały, że _ zneutralizowały _ zamachowców, którzy napadli na budynek ONZ przeznaczony dla gości zagranicznych w centrum miasta. Zginęło dwanaście osób: sześciu pracowników ONZ, trzech zamachowców, dwóch strażników i afgański cywil

Do ataku przyznali się talibowie. Ich celem było zakłócenie zbliżającej się drugiej tury wyborów prezydenckich. Atak na budynek ONZ zaczął się około 5.30 czasu lokalnego (2 w nocy czasu polskiego). Napastnicy byli wyposażeni w granaty, broń automatyczną i kamizelki z materiałami wybuchowymi. Około trzech godzin później zostali zabici - podało afgańskie MSW. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że kilku pracowników ONZ zostało wziętych za zakładników.

W budynku mieszkało 20 pracowników ONZ, ale nie wiadomo, ilu dokładnie było w nim w momencie ataku. Adrian Edwards powiedział, że dziewięć osób jest rannych. Nie podał narodowości zabitych, jednak dodał, że nie są oni Afgańczykami.

ZOBACZ RELACJĘ TELEWIZJI CNN

*Już po ataku na budynek ONZ *co najmniej jedna rakieta została wystrzelona na luksusowy hotel Serena, leżący w pobliżu pałacu prezydenckiego. Agencja Reutera podała, że około stu ludzi zbiegło do podziemnego bunkra, jednak atak nie spowodował ofiar. Według Reutera oba ataki wydają się być skoordynowane.
Rzecznik talibów Zabiullah Mudżahid powiedział agencji Associated Press, że ataku dokonało trzech bojowników. Dodał, że trzy dni temu talibowie wydali oświadczenie ostrzegające wszystkie osoby zatrudnione przy wyznaczonej na 7 listopada drugiej rundzie wyborów prezydenckich.

_ - To jest to nasz pierwszy atak _ - wyjaśnił Mudżahid.

Prezydent Barack Obama czeka na wynik wyborów z podjęciem decyzji o wysłaniu do Afganistanu dalszych kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy amerykańskich. W piątek ma spotkać się w tej sprawie z przewodniczącym Kolegium Szefów Sztabów admirałem Mike'iem Mullenem i wyższymi rangą wojskowymi.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz