Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Tarcza antyrakietowa w Azji. Amerykanie rozbudowują

0
Podziel się:

USA planują rozbudowę swego systemu obrony przeciwrakietowej w Azji Wschodniej.

Tarcza antyrakietowa w Azji. Amerykanie rozbudowują
(redstone.army.mil/Wikipedia)

USA planują rozbudowę swego systemu obrony przeciwrakietowej w Azji Wschodniej. Oficjalnie tarcza ma chronić przed rakietami z Korei Północnej, ale przedstawiciele rządu amerykańskiego przyznają prywatnie, że będzie jej można użyć także przeciw Chinom.

Pentagon zamierza umieścić w Japonii nowy potężny radar wczesnego ostrzegania. Ma on się znaleźć na jednej z wysp na południu kraju. Podobny radar został już zainstalowany w północnej części Japonii w 2006 r. Planuje się także umieszczenie trzeciego takiego radaru w Azji Południowo-Wschodniej, być może na Filipinach.

Oprócz trzech radarów azjatycka tarcza rakietowa będzie się składać z wyrzutni antyrakiet na lądzie i wyrzutni na okrętach. Plany te wynikają ze strategii administracji prezydenta Baracka Obamy, polegającej na przesunięciu większych środków militarnych do regionu Azji i Pacyfiku.

Przyczyną jest rosnąca potęga wojskowa Chin i wyzywająca postawa rządu tego kraju w sprawach sporów terytorialnych z sąsiadami, a także swobody żeglugi po Morzu Południowochińskim.

Jak pisze _ Wall Street Journal _, stratedzy Pentagonu ze szczególnym niepokojem obserwują rozbudowę przez Chiny rakiet balistycznych przeznaczonych do niszczenia okrętów. Mogą one zagrażać flocie amerykańskiej na Pacyfiku, która jest gwarantem bezpieczeństwa sojuszników USA w Azji Wschodniej.

Rząd USA liczy się z tym, że rozbudowa azjatyckiej tarczy rakietowej zwiększy napięcie w stosunkach z Chinami. W 2006 r., gdy Pentagon instalował pierwszy radar wczesnego ostrzegania w Japonii, Pekin zażarcie protestował - podobnie jak Rosja przeciw rozmieszczaniu tarczy europejskiej w Polsce.

W Waszyngtonie uważa się jednak, że nie ma innego wyjścia. Budżet wojskowy Chin sięga prawie 200 miliardów dolarów rocznie, co oznacza, że wyrastają one na potęgę militarną numer 2 na świecie.

Chiny mają od 1000 do 1200 rakiet balistycznych krótkiego zasięgu wymierzonych w Tajwan. Budują również rakiety balistyczne dalszego zasięgu i pociski manewrujące typu cruise. Niektóre zdolne są do trafienia płynącego okrętu znajdującego się w odległości ponad 1500 km.

Według ekspertów trudno na razie ocenić skuteczność amerykańskiej tarczy. Cytowany przez _ WSJ _ anonimowy przedstawiciel administracji powiedział jednak, że system będzie mógł wyśledzić i odeprzeć przynajmniej ograniczony atak rakietowy z Chin, co powinno odstraszyć Pekin od agresji.

Czytaj więcej o światowym bezpieczeństwie w Money.pl
Prezydent chce polskiej tarczy antyrakietowej, ale... Wszyscy pomysł chwalą, ale niepokoi ich jedno. Dlaczego Komorowski mówi o tym w takich okolicznościach?
Rosja chce baz wojskowych na Kubie? Doniesienia te zostały kategorycznie zdementowane przez ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.
Tam Pentagon zbuduje antyrakietową stację Pentagon zorganizuje też we wrześniu w rejonie Zatoki Perskiej wielkie manewry marynarki wojennej, na których ćwiczone będzie usuwanie min.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)