Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Targi i konferencja o turystyce przemysłowej w Zabrzu

0
Podziel się:

Śląski Szlak Zabytków Techniki (SZT) to co najmniej taka sama atrakcja
turystyczna jak hiszpańskie szlaki wina, oliwy i szynek czy kolumbijskie szlaki kawy - przekonują
organizatorzy I Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej,
rozpoczynających się w czwartek w Zabrzu.

Śląski Szlak Zabytków Techniki (SZT) to co najmniej taka sama atrakcja turystyczna jak hiszpańskie szlaki wina, oliwy i szynek czy kolumbijskie szlaki kawy - przekonują organizatorzy I Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej, rozpoczynających się w czwartek w Zabrzu.

Trzydniowe targi w zabrzańskiej hali MOSiR oferują zwiedzającym możliwość poznania obiektów leżących na Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, prezentują ofertę innych tras podziemnych w Polsce, a także innych produktów turystycznych opartych na historycznym dorobku przemysłowym, nawet tak dawnym jak np. Krzemionki Opatowskie.

Ofertę tę uzupełnia rzadka w Polsce możliwość poznania ofert turystycznych skupiających się wokół produktów regionalnych związanych z dalekimi regionami Europy i świata. Podczas zabrzańskich trzydniowych targów prezentują się m.in. hiszpańskie szlaki wina, oliwy i szynek oraz kolumbijskie szlaki kawy.

Targi to impreza towarzysząca odbywającej się w Zabrzu już po raz szósty międzynarodowej konferencji "Wykorzystanie potencjału dziedzictwa przemysłowego dla promocji turystycznej gmin i regionów". W rozpisanych na trzy dni wystąpieniach i dyskusjach zaplanowano udział kilkudziesięciu naukowców, przedsiębiorców, samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Jednym z głównych tematów konferencji jest kwestia organizowania skutecznej promocji produktów turystycznych tworzonych na bazie dziedzictwa przemysłowego - docierającej do właściwych grup potencjalnych konsumentów, czyli turystów. Zabytki przemysłowe wciąż bowiem są stosunkowo nowym punktem w promocji turystycznej gmin czy regionów.

Takie wyzwanie stoi m.in. przed Szlakiem Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Obejmujący 32 obiekty Szlak od trzech lat łączy najciekawsze takie obiekty w regionie - m.in. Zabytkową Kopalnię "Guido" w Zabrzu, robotnicze osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach, Muzeum Piwowarstwa w Tychach czy dworce kolejowe w Bielsku-Białej i Rudzie Śląskiej.

Obiekty SZT odwiedza na razie ok. 500 tys. osób rocznie. Planowane na najbliższy czas działania - m.in. przygotowywana kosztem 700 tys. zł kampania promocyjna w 2010 r. - mają zwiększyć tę liczbę. W najbliższych miesiącach SZT zostanie też częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Router of Industrial Heritage - ERIH).

Przedstawiciele koordynujących funkcjonowanie SZT Śląskiej Organizacji Turystycznej i samorządu regionu wskazują, że inspiracją ich pomysłów na promocje są rozwiązania, z których korzystają podobne organizacje, przede wszystkim z Europy Zachodniej. Wymiana i analiza takich wzorów i doświadczeń to główny cel zabrzańskich konferencji i targów.

Aby zaprezentować możliwość wykorzystania zaplecza przemysłowego w działaniach promocyjnych, zabrzański samorząd przygotował na piątkowe popołudnie fabularną grę miejską "Zostań Wielkim Przemysłowcem!". Zadaniem jej uczestników będzie przejście trasy określonej na przygotowanym planie miasta, na której spotkają postaci z historii Zabrza.

Każda postać da im zadanie, które umożliwi zdobycie doświadczenia i środków liczonych w Zabrzańskich Industrialach. Fabuła gry umożliwia jednak zarówno szybkie wzbogacenie się, jak i stratę kapitału. Podczas zabawy gracze poznają najciekawsze miejsca na terenie Zabrza, na najlepszych przedsiębiorców czekać będą nagrody.

Inną imprezą towarzyszącą będzie wystawa "Born of Fire: the Valley of Work" w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Ok. 60 prac w różnych technikach sprowadzonych z The Westmoreland Museum of American Art w amerykańskim Greensburgu ukazuje przemysłowe widoki i pracę w tamtejszych hutach oraz robotników i ich życie w mieście.

Targi i konferencja potrwają do soboty. Ich organizatorami - oprócz Urzędu Miasta w Zabrzu - są: Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa i Śląska Organizacja Turystyczna. Do Zabrza przyjechali prelegenci i wystawcy m.in. z: Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Odwiedzą je także m.in. dziennikarze uczestniczący w 17. Światowym Forum Mediów Polonijnych "Tarnów - Śląsk 2009". (PAP)

mtb/ je/ gma/

turystyka
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)