Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Targi książki kryzysowe, ale ciekawe

0
Podziel się:

Mimo że 55. Międzynarodowe Targi Książki, które w czwartek rozpoczęły się w
warszawskim PKiN, przeżywają kryzys, na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Na uwagę zasługuje
szczególnie bogaty program chopinowski oraz cykl Ars Fantastica. Targi potrwają do niedzieli.

Mimo że 55. Międzynarodowe Targi Książki, które w czwartek rozpoczęły się w warszawskim PKiN, przeżywają kryzys, na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Na uwagę zasługuje szczególnie bogaty program chopinowski oraz cykl Ars Fantastica. Targi potrwają do niedzieli.

Trudno dokładnie podać liczbę wydawców, którzy w tym roku biorą udział w MTK. Media przytaczają bardzo różne liczby - od 220 ("Dziennik"), przez 400 ("Rzeczpospolita", Polskie Radio) po liczbę 600, którą można znaleźć na stronie internetowej TVP, patrona medialnego MTK.

Wedle organizatora - Ars Polony - na targach prezentuje się 494 wystawców. Jednak przeglądając spis biorących udział w MTK firm można jednak zauważyć, że na podaną przez Ars Polonę liczbę, składają się także wydawnictwa, które na MTK prezentują zaledwie jedną książkę, na przykład na wystawie o Chopinie. W ten sposób na liście wystawców MTK znalazły się wydawnictwa, które się od tej imprezy odcięły, angażując się w konkurencyjne Warszawskie Targi Książki jak Państwowy Instytut Wydawniczy czy Wydawnictwo Literackie, albo też z udziału w warszawskich targach w tym roku całkiem zrezygnowały - jak Znak.

Szacunki PAP wskazują, że w 55. MTK bierze udział nieco ponad 300 wydawców, czyli o 200 mniej niż rok temu. Dopisały wydawnictwa zagraniczne, które od lat były stałymi gośćmi MTK. Zabrakło natomiast wielu głównych polskich wydawców, którzy zdecydowali się na udział w konkurencyjnych Warszawskich Targów Książki (odbyły się one w PKiN tydzień temu). Kryzys MTK widać także w zmniejszeniu się powierzchni targowej - w tym roku wydawcy prezentują się tylko na jednym poziomie PKiN, a nie, jak było w poprzednich latach - na dwu piętrach.

Mimo kryzysu na odwiedzających targi czeka wiele atrakcji. 55. MTK zbiegają się z obchodami Roku Chopinowskiego, i towarzyszący targom program chopinowski jest bardzo rozbudowany i ciekawy.

W Saloniku Chopinowskim, gdzie odbywać się będą spotkania z autorami książek o Chopinie, stanął niezwykły fortepian Yamahy (specjalnie sprowadzony do Polski z tej okazji), który "zapamiętuje" uderzenia w klawisze i potrafi odtwarzać wykonania największych mistrzów, którzy na nim grali. Fortepian cały czas gra, widać jak klawisze poruszają się bez dotyku pianisty.

W sobotę goście targów będą mogli wybierać spośród spotkań z 20 autorami chopinowskich publikacji. Szczególnie ciekawie zapowiada się spotkanie z Wandą Chotomską, która stworzyła książkę i słuchowisko "Muzyka Pana Chopina". Pisarce towarzyszyć ma Zbigniew Zamachowski, który w słuchowisku gra główną rolę (godz. 15). Zaplanowano spotkania m.in. z czołowym polskim znawcą Chopina, Mieczysławem Tomaszewskim, przewodniczącym jury XVI konkursu chopinowskiego Andrzejem Jasińskim, a także autorami książek - Maciejem Gołąbem ("Chopin w kulturze polskiej"), Ireną Poniatowską ("Chopin. Człowiek i jego muzyka"), Anną Czerwińską-Rydel ("Moja babcia kocha Chopina"), Januszem Ekiertem ("Fryderyk Chopin"), Michałem Rusinkiem ("Mały Chopin") oraz redaktorami wydań listów i nut kompozytora. Przez cały czas trwania targów odbywają się też wystawy "Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomasza Sikory" oraz "Chopin w oczach czeskiego grafika Otto Keplera".

W targach biorą udział takie wydawnictwa jak: Czarne, Prószyński i S-ka, Czytelnik, Arkady, a5, Zeszyty Literackie, Cyklady, Pogranicze.

Wśród zaproszonych gości będzie można spotkać Julię Hartwig, Józefa Hena, Katarzynę Herbertową, Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Szczygła, Krzysztofa Vargę, Bohdana Butenkę, Józefa Wilkonia, Aleksandrę Ziółkowską-Boehm. Gościem specjalnym imprezy będzie Irina Prochorowa z Moskwy, inicjatorka wydawania serii polskiej prozy, w której dotychczas ukazało się 55 tomów.

W ramach MTK kolejny już raz odbędzie się Ars Fantastica - panel dyskusji, spotkań i promocji autorów związanych z tym gatunkiem literackim. Spotkamy tu takich autorów, jak m.in. Andrzej Sapkowski, Anna Brzezińska, Rafał A. Ziemkiewicz i Jarosław Grzędowicz.

  1. Międzynarodowe Targi Książki otwarte będą dla zwiedzających w piątek i sobotę w godzinach 10-19, a w niedzielę - od 10 do 17. (PAP)

aszw/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)