Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Targi wyposażenia kościołów Sakralia w Poznaniu

0
Podziel się:

Sprzęty liturgiczne, konfesjonały, dzwony, organy, sprzęt nagłaśniający i
multimedialny, urządzenia do ogrzewania kościołów można znaleźć na otwartych we wtorek w Poznaniu
Targach Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów Sakralia.

Sprzęty liturgiczne, konfesjonały, dzwony, organy, sprzęt nagłaśniający i multimedialny, urządzenia do ogrzewania kościołów można znaleźć na otwartych we wtorek w Poznaniu Targach Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów Sakralia.

Wystawcy prezentują również sztukę sakralną, usługi w zakresie renowacji zabytków, usługi informatyczne a także wydawnictwa i ofertę pielgrzymek do sanktuariów w Polsce i za granicą.

Jak ocenił proboszcz parafii w Czaczu (Wielkopolskie), ks. Piotr Markiewicz, takie targi są potrzebne. "W jednym miejscu można zobaczyć wiele nowoczesnych rozwiązań. Obecność na targach umożliwia też porównanie cen. Wiadomo, że każdy proboszcz będzie się starał szukać rzeczy dobrych, ale możliwie najtańszych - operujemy przecież pieniędzmi, które pochodzą z datków wiernych. Ja oglądałem systemy ogrzewania kościoła i znalazłem oszczędny system ogrzewania ławkowego, który można włączać tylko w tych miejscach, gdzie siedzą ludzie" - powiedział PAP ks. Markiewicz.

Na targach można też zamówić stronę internetową dla parafii, parafialny logotyp czy kalendarz. Michał Miernik z firmy zajmującej się tworzeniem parafialnych i diecezjalnych stron internetowych powiedział PAP, że obecnie jedynie co dziesiąta parafia w Polsce funkcjonuje w sieci. Tylko część z nich dba o aktualność swoich witryn.

"Tworzymy bardzo proste w obsłudze strony internetowe. Nie jest potrzebny żaden informatyk - ich funkcjonalność jest podobna do prostoty obsługi portali społecznościowych. Wśród użytkowników naszych stron są także proboszczowie w wieku powyżej 60 lat, którzy swobodnie, samodzielnie uzupełniają treści w parafialnych witrynach" - wyjaśnił Miernik.

Targom towarzyszą wykłady i spotkania. Zaplanowano m.in. konferencje nt. nowoczesnych koncepcji zarządzania parafią, relacji duchownych z wiernymi oraz wykorzystywaniu nowych mediów w posłudze kapłańskiej. Chętni będą mogli też spotkać się ze specjalistami od pozyskiwania funduszy europejskich dla parafii i organizacji kościelnych.

Na targach można też obejrzeć Mobilne Muzeum Jana Pawła II. To osiemnastometrowy samochód, w którego naczepie umieszczono gabloty z eksponatami udostępnionymi przez kard. Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalne i Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Prezentowane są zdjęcia oraz filmy z życia polskiego papieża. Można też zobaczyć osobiste pamiątki po Janie Pawle II m.in. sutannę papieską, piuskę, brewiarz, różaniec, pióro wieczne, ulubione narty.

"Naszym głównym celem jest dotarcie do jak największej liczby osób, by mogli się zaznajomić z tymi przedmiotami, które na co dzień służyły Ojcu Świętemu. Mobilne Muzeum przemierzyło ponad 10 tys. km - byliśmy w wielu miejscowościach w Polsce a ostatni weekend spędziliśmy w Wilnie" - powiedziała PAP pracownica muzeum Barbara Gajda

W trakcie targów trwają konkursy dla osób duchownych, w których można wygrać m.in. pielgrzymkę do Sanktuarium w Fatimie oraz zaprojektowanie strony internetowej parafii lub zakonu.

Targi potrwają do czwartku. (PAP)

rpo/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)